Narodowy program rozwoju czytelnictwa

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim, na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Program składa się z 3 priorytetów. Nasza szkoła realizuje priorytet 3.

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Aktualności, ostatnie wydarzenia

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży – prelekcja dla rodziców

Podczas wywiadówki w dniu 22 września rodzice naszych uczniów wysłuchali prelekcji na temat “Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Prelekcję wygłosiła pani Beata Sporek – pedagog Zespołu Szkół w Jurkowie. Pani Beata omówiła wpływ czytania na rozwój mowy, wzbogacanie słownictwa i kształtowanie wyobraźni u młodego czytelnika. Zwróciła też uwagę na bardzo ważną rolę rodziców […]

Napisz recenzję

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uruchamiamy nową zakładkę na szkolnej stronie pod nazwą POLECAMY – RECENZJE KSIĄŻEK. Będziemy w niej zamieszczać Wasze recenzje, książek zakupionych w ramach NPRCZ. Czekamy na recenzje, uczniów, profesorów i rodziców. Zachęcamy do przeczytania nadesłanych recenzji książek:

Biblioteczne bestsellery

W ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA i projektu „PoczytajMY” od września do grudnia wybieraliśmy bestsellery biblioteki szkolnej. Podczas rozmów przy zwrotach i wypożyczeniach, czy w luźnych rozmowach udało nam się wybrać prawie 30 książek. Teraz zapraszamy do lektury. (Nie)potrzebniChłopiec w pasiastej piżamieSnajperCel za horyzontemSilverPoczwarkaZwiadowcyGra o tronBlack IceTen jeden dzień Ten jeden rokMetro 203313 powodówDar JuliiWiedźminOddechyDziewczyna z […]

Czytelnicze pasje Kacpra

Było to kolejne działanie projektowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W szkolnej bibliotece zorganizowana została wystawa książek z prywatnej kolekcji – ucznia3C – Kacpra Gromali. Na wystawie prezentowano książki z popularnych w drugiej połowie ubiegłego wieku serii: z “Żółtym Tygrysem” i “Miniatur lotniczych”. Pierwsze książki z tych serii ukazały sie w 1957 roku a […]

Narodowe czytanie 2017 – Wesele

W dniu 7 września po raz kolejny wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Pary Prezydenckiej – Agaty i Andrzeja Dudy. W szkolną akcję zaangażowali się uczniowie i uczennice klasy 2B i 3B: Sabina Setlak, Hiacynta Potoniec, Faustyna Koszut, Iwona Niżnik, Paulina Długopolska, Damian Cachro, Kubik […]

Nowe książki w bibliotece

Hura! Do biblioteki dotarła pierwsza tura książek zamówionych przez Was w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy znajdzie coś dla siebie: książki historyczne, fantastyczne, sensacyjne, biograficzne, kryminalne, młodzieżowe, obyczajowe, religijne, przygodowe, psychologiczne i duży wybór komiksów. Przybywajcie i wypożyczajcie :)))) PS. Kilkoro z Was już było i wypożyczyło. Widok Waszych uśmiechniętych, zadowolonych i zachwyconych twarzyczek […]

Narodowy program rozwoju czytelnictwa

Ruszamy z projektem „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Nasz wniosek został przyjęty i otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na doposażenie szkolnej biblioteki. W ramach projektu realizować będziemy różnego rodzaju przedsięwzięcia, o których będziemy Was informować na bieżąco. A już dzisiaj zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców do zgłaszania swoich propozycji – książek, które zakupione zostaną do szkolnej biblioteki. Wasze […]