OSW Strzelec JS 2007 Tymbark

Jednostka założona została w 1911 roku. Jej działanie przerwał wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1993 roku Związek Strzelecki w Tymbarku został reaktywowany. Współtwórcą odnowionej Jednostki i jej pierwszym dowódcą był mł. insp. ZS Mieczysław Wawrzyniak. Był on również jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Tymbarku, inicjatorem Dni Tymbarku, współzałożycielem czasopisma społeczno – kulturalnego Głos Tymbarku. Mieczysław Wawrzyniak był również aktywnym działaczem Związku Harcerstwa Polskiego w Tymbarku. W 1994 roku w działalność tymbarskiej jednostki Strzelca włączył się Piotr Dębski, związany zawodowo z PTTK Oddział Limanowa. To z jego inicjatywy powstała drużyna dziecięca Strzelca, zwana Orlętami.


Dowódcą Jednostki jest st. insp. ZS Robert Nowak, zastępcą ds. wyszkolenia mł. insp. ZS Tadeusz Rybka, szefem szkolenia wojskowego chor. ZS Stanisław Opach, szefem sztabu sierż. ZS Józef Banach.

Tymbarski Strzelec jest współorganizatorem Rajdów Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej, szeregu imprez o charakterze sportowo-obronnym, w tym: zawody sportowo-obronne (obrony cywilnej), biegi na orientację, zawody strzeleckie, obozy letnie i zimowe, akcje charytatywne. Strzelcy uczestniczyli w obozach centralnych organizowanych przez Komendę Główną ZS Strzelec OSW, ogólnopolskich rajdach Policji i Straży Granicznej, zajmując wysokie lokaty. Strzelec był organizatorem akcji Dąb Pamięci kpt. Jerzego Myszkowskiego, zamordowanego przez NKWD w Katyniu, jest organizatorem konkursów dla dzieci i młodzieży o Żołnierzach Wyklętych i Wołyniu.

Tymbarski Strzelec współpracuje z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Zespołem Szkół im. KEN w Tymbarku, Uczniowskim Klubem Sportowym Tymbark, Ochotniczą Strażą Pożarną w Tymbarku, Ligą Obrony Kraju w Limanowej, Obroną Cywilną i Kołem PTTK Tymbarskie Harnasie.

Aktualności, ostatnie wydarzenia

X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

Pogoda dopisała i trzydniowy rajd szlakami żołnierzy 1PSP AK udał się znakomicie. Młodzież szkolna przemierzyła trasę: Dobra – Tymbark – Słopnice – Szczawa – Beskid Wyspowy, poznając historię żołnierzy AK. 9 czerwca 2019 r. rozdano nagrody i upominki, a rajdowiczów odwiedził dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał. Nasz patrol o kryptonimie “Lisowski” z JS […]

Spotkanie z Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim

„Ja tam u was byłem – pilnujcie mi tych szlaków” – to słowa naszego Wielkiego Rodaka, Papieża, Świętego Jana Pawła II, aby troszczyć się o szlaki którymi przemierzał po całym kraju. W Krakowie na zaproszenie Fundacji Szlaki Papieskie tymbarscy strzelcy uczestniczyli w dorocznym spotkaniu z Patronem Honorowym Fundacji Szlaki Papieskie jego ekscelencją Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim […]

Obóz strzelców

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS “Strzelec” OSW w Tymbarku w tym uczniowie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej wzięła udział w obozie Przysposobienia Wojskowego /Obrony Cywilnej. W kilkudniowych zajęciach szkoleniowych zrealizowaliśmy zagadnienia z zakresu pierwszej […]

Nocne manewry Strzelców

Pod górą Łopień w Beskidzie Wyspowym młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone ZS “Strzelec” OSW w Tymbarku, będąca uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku uczestniczyła w nocnych zajęciach terenowych. Taktyka, budowa baz, obsługa broni, postawy strzeleckie, rozpalanie różnego rodzaju ognisk, pierwsza pomoc w górach, zasady maskowania […]

Ćwiczyli ze strażą pożarną

“W czasie prac spawalniczych prowadzonych wewnątrz hali warsztatu samochodowego doszło do wybuchu i pożaru samochodu ciężarowego. W wyniku zdarzenia poszkodowane są trzy osoby; dwie znajdują się w hali z płonącym samochodem, a trzecia w hali obok, w wyniku wybuchu wpadła do kanału doznając urazu kręgosłupa”. Na szczęście te dramatyczne wydarzenia to tylko scenariusz ćwiczeń strażaków […]

Straż graniczna szkoli strzelca…

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu – Wydziału Zabezpieczenia Działań przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS “Strzelec” OSW w Tymbarku zajęcia szkoleniowe z zakresu zielonej taktyki. Doskonałe warunki pogodowe i ukształtowanie terenu Tymbarku dały możliwości realizacji szeregu zadań postawionych przez funkcjonariuszy młodzieży z klas wojskowych i […]

Manewry strzelców

Kilkudziesięciu strzelców z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku uczestniczyło w zajęciach terenowych w masywie góry Zęzów / Beskid Wyspowy /. W zajęciach młodzież , poznawała zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przed- medycznej, łączności, obrony cywilnej, terenoznawstwa. Były też konkurencje sprawnościowo – obronne. W drugiej części dziewczęta i […]

Strzelcy na szlakach świętego Jana Pawła II

W dniach 7- 9 czerwca 2017 roku młodzież z JS „Strzelec 2007″z Tymbarku brała udział w XX Gwiaździstym Zlocie Szlakami św. Jana Pawła II w Sromowcach Niżnych. Przez trzy dni przy wspaniałej pogodzie uczestnicy wędrowali szlakami Pienin po polskiej i słowackiej stronie. Dodatkowo wszyscy mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach- jak spływ na tratwach po […]

Strzeleckie ślubowanie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W minioną środę obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie. Świętowanie w Tymbarku tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta ‒ z intencji Wójta , Rady Gminy, Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji Społeczno – Wychowawczej w Tymbarku i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku ‒ za Ojczyznę […]

Straż graniczna szkoli strzelców

W Tymbarku funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku kolejne zajęcia szkoleniowe w których udział wzięło ponad 40 strzelców. Zasady poruszania się w budynkach, przeszukiwanie pomieszczeń to tematy ćwiczeń praktycznych zorganizowanych w budynku Internatu Zespołu […]