Czytelnicze pasje Kacpra

Było to kolejne działanie projektowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W szkolnej bibliotece zorganizowana została wystawa książek z prywatnej kolekcji – ucznia3C – Kacpra Gromali. Na wystawie prezentowano książki z popularnych w drugiej połowie ubiegłego wieku serii: z „Żółtym Tygrysem” i „Miniatur lotniczych”. Pierwsze książki z tych serii ukazały sie w 1957 roku a ostatnie w latach 90-tych. Ogółem ukazało sie ok. 600 tytułów. Seria z „Żółtym Tygrysem” poruszała tematykę II wojny światowej. W ciekawy sposób opisywała główne bitwy, dowódców, jednostki wojskowe, druga – to cykl monografii jednostek lotniczych, opisy losów poszczególnych formacji od powstania do ich rozwiązania, barwne opisy walk powietrznych, zdjęcia modeli samolotów i dowódców jednostek. Książki te cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród ówczesnej młodzieży, pomimo tego, że uważano je za element komunistycznej propagandy. Kacpra zainteresował tymi książkami jego wujek, który rozbudził w nim pasję czytania i zainteresowanie tematyką wojenną i lotniczą. Razem z nim Kacper składał pierwsze modele samolotów. Ale o tej, kolejnej pasji Kacpra napiszemy więcej w kolejnym artykule, w związku z kolejnym działaniem projektowym. Podczas spotkania w bibliotece, Kacper opowiadał koleżankom i kolegom o swoich zainteresowaniach i prezentował swoją kolekcję.

Skip to content