Wycieczka do Krakowa

W dniu 31 stycznia 2024 roku uczniowie klas 2b i 2d naszego LO uczestniczyli w szkolnej wycieczce na spektakl teatralny „Chory  z urojenia” w Teatrze im. J. Słowackiego. Reżyser Giovanni Pampiglione w roli hipochondryka Argana obsadził Andrzeja Grabowskiego- znanego i popularnego aktora, który urzeka swoją rolą w tym spektaklu. Także piękne kostiumy, choreografia i symboliczna scenografia powodują, że widzowie zostali przeniesieni w czasy Moliera i mogli obserwować komedię wyśmiewającą określone cechy charakteru i zachowania. Sztuka ta wciąż jest aktualna, skłania do refleksji o urojonych chorobach, chciwości, kłamstwie i poszukiwaniu prawdziwej miłości.

Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w spacerze z przewodnikiem do Krakowskim Rynku. Odwiedzili dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby poznać najważniejsze fakty  z historii najstarszej polskiej uczelni. Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Ojców Franciszkanów,  której uczniowie podziwiali polichromie i witraże wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Następnie kontynuowali spacer Plantami, aż dotarli na Wzgórze Wawelskie. Z uwagą wysłuchali historii królewskiej siedziby i rozpoczęli zwiedzanie Katedry Królewskiej. Szczególną uwagę zwracali na: wystrój tej świątyni, Kaplicę Zygmuntowską i Wazów oraz Krypty Grobów Królewskich. Mogli także wyjść na Wieżę Zygmuntowską i poznać niezwykłą historię Dzwonu Zygmunta. Ostatnim punktem wycieczki było przejście Drogą Królewską obok Kościoła św. Piotra i Pawła na plac obok Pomnika Grunwaldzkiego. Wycieczkę pomogło zorganizować biuro turystyczne „Sokół Travel Limanowa”. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Jolanta Kuciel, Edyta Śmieszek i Jolanta Dunikowska- Wszołek.

Skip to content