Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie

Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie odbyło w dniu 23 września 2023 na Błoniach Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

23 września 1941 r., na wniosek wówczas płk. dypl. Stanisława Sosabowskiego, z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, 4 Brygada Kadrowa Strzelców została przemianowana na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Jednostka uczestniczyła w największej operacji powietrznodesantowej podczas II wojny światowej – operacji Market Garden. Dziś jej tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa. w skład tej elitarnej brygady wchodzi jednostka patronacka naszych klas wojskowych i OPW- 16 batalion powietrznodesantowy w Krakowie.

W programie uroczystości był uroczysty apel, przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i wojskowy piknik „Silna Biało- Czerwona- dziękujemy, że jesteście z nami”. Na uczestników pikniku czekały między innymi pokazy sprzętu wojskowego oraz możliwość skorzystania z konsultacji z rekruterami z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie.

Naszą szkołę reprezentowali: poczet sztandarowy, klasa II C oddział przygotowania wojskowego oraz nauczyciele: mgr Jolanta Dunikowska- Wszołek, ppłk rez. Dariusz Jeż, mgr Krzysztof Przechrzta.

Skip to content