Obóz tymbarskiego Strzelca

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW  w Tymbarku będąca uczniami klas wojskowych i oddziału przygotowania wojskowego tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN uczestniczyła w obozie przysposobienia wojskowego.

W ramach trzydniowego obozu szkoleniowego, tymbarscy strzelcy uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych na Górze Łopień w Beskidzie Wyspowym. W czasie kilkugodzinnych ćwiczeń w godzinach nocnych musieli wykazać się umiejętnością poruszania się w trudnym terenie górskim, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz posługiwania się mapą i kompasem.

Ćwiczono również  przeprawy linowe wykorzystując system taśm Slackline zawieszonych na bezpiecznej wysokości. Slackline to nic innego jak mocna, sprężynująca taśma (25 lub 50 mm szerokości) zamocowana pomiędzy dwoma stabilnymi punktami. Stanowi proste narzędzie do wszechstronnego treningu. Taśmę mocuje się za pomocą pętli i napręża za pomocą naciągarki. Ważnym przedsięwzięciem w trakcie obozu był udział osób, które ukończyły 18 lat  w kursie wychowawców kolonii. W ostatnim dniu obozu młodzież wzięła udział w marszobiegu „Tropem Wilczym” w Przyszowej na  dystansie  1963 m.

Celem marcowego szkolenia było:  nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenie umiejętności poruszania się w ternie górskim – ok. 15 km na górze Łopień w Beskidzie Wyspowym, doskonalenie postaw strzeleckich, szyki patrolowe, znaki dowodzenia i procedury musztry bojowej (reakcja na kontakt z przeciwnikiem, reakcja na zasadzkę), przygotowanie do pełnienia służb dyżurnych, doskonalenie orientacji w terenie oraz strzelectwo sportowe z postawy leżąc – mówi komendant obozu mł. insp. ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w jednostce tymbarskiego Strzelca. Opiekunem młodzieży była również p. Iwona U

Organizacja obozu była możliwa dzięki pomocy finansowej p. Mariana Ścianka, prezesa Firmy Galicja, p. Mieczysława Jońca, prezesa firmy JONIEC, p. Romana Pasyka, prezesa firmy transportowej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej oraz dyrekcji Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Dzięki wsparciu finansowemu tych przedsiębiorców młodzież strzelecka ma możliwość realizacji szeregu przedsięwzięć szkoleniowych i turystycznych. Za okazaną pomoc wszystkim tymbarscy Strzelcy, składają serdeczne podziękowania.

W bieżącym roku tymbarski Strzelec obchodzi jubileusz 30 – lecia działalności po reaktywacji w roku 1993 oraz 111 lat powstania 26 Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Tymbarku. Uroczystości zaplanowano w miesiącu wrześniu br.

Skip to content