XXVIII Rajd Górski Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej

W dniu 12 października 2022 roku grupa „Wędrowców z Mechanika” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej zajęła pierwsze miejsce w XXVIII Rajdzie Górskim Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej . Drugie miejsce przypadło „Skrzydlańskim Biedronkom” ze Szkoły Podstawowej w Skrzydlnej a trzecie „Legionowi Stróża” ze Szkoły Podstawowej w Stróży.

Młodzież pokonała trasę: Jurków – Chyszówki – Góra Łopień  – Tymbark. O kolejności miejsc rajdowych decydował konkurs kronik rajdowych przygotowanych przez startujące drużyny rajdowe. Dla uczestników rajdu na strzelnicy sportowej w Zespole Szkół im. KEN zorganizowano zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobył Hubert Łazarczyk ze SP Stróża, drugie miejsce zajęła Karolina Matykiewicz ze SP w Skrzydlnej, trzecie Franciszek Zelek ze SP nr 4 w Limanowej. Wśród uczniów szkół średnich celnym okiem popisała się Aleksandra Gomólak z jednostki tymbarskiego Strzelca, drugie miejsce zajął Mikołaj Stefanik, klasy wojskowe ZS, a trzecie Wojciech Kościelniak, Strzelec Tymbark.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali dyplomy i znaczki rajdowe, a zwycięzcy konkursu kronik rajdowych i zawodów strzeleckich nagrody rzeczowe i puchary, których fundatorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Oddział IPN Kraków oraz MOT Kraków.

Nagrody wręczali:  Małgorzata Ryś, dyrektor Zespołu Szkół im. KEN, st. insp. ZS Robert Nowak, dowódca tymbarskiego Strzelca oraz Józef Banach.

Organizatorami rajdu byli: Jednostka Strzelecka Nr. 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec” OSW w Tymbarku, Urząd Gminy w Tymbarku i  Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Pan Mariusz Błaszczak, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej oraz Oddział IPN Kraków i medialny portal Tymbark in.

– Rajd zorganizowany w Tymbarku był dla młodzieży doskonałą lekcją historii oraz uczczeniem pamięci poległych legionistów w walkach na ziemi limanowskiej – mówi Józef Banach, kierownik Internatu Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku , współorganizator imprezy. Wspaniała pogoda w trakcie trwania rajdu była również okazją do poznania piękna Beskidu Wyspowego w tym góry Łopień – kończy Józef Banach.

W tegorocznym rajdzie udział wzięło 80 uczestników.

                                                                                                 Robert Nowak

               

Skip to content