Wyjazd szkoleniowy klasy policyjnej do Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu

7 czerwca 2022 r. uczniowie klasy I a udali się na wycieczkę do Wiśnicza. Była to głównie wycieczka programowa, związana z profilem klasy – bezpieczeństwo publiczne.

Najpierw jednak młodzież odwiedziła Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, który jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Wszyscy z ciekawością słuchali opowieści pani przewodnik o historii zamku, o legendach i zwyczajach panujących w dawnych wiekach, oglądali kolejne wnętrza i pamiątki.

Następnie uczniowie z opiekunami odwiedzili Zakład Karny w Nowym Wiśniczu. Dzięki uprzejmości służby więziennej młodzież mogła przekroczyć więzienne bramy i poznać zasady funkcjonowania tego typu placówki. Funkcjonariusze służby więziennej w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli licealistom z klasy policyjnej o swojej pracy, o różnych rodzajach jednostek penitencjarnych, o służbie w szeregach Służby Więziennej. Zwiedzając obiekt młodzież mogła zobaczyć więzienne korytarze, cele więzienne, posłuchać o wychowawczej, terapeutycznej i resocjalizacyjnej pracy z więźniami, o możliwościach zdobywania przez nich wykształcenia czy zawodu w warunkach izolacji penitencjarnej.

Młodzież obejrzała również nagrodzony film dokumentalny  o śpiewających więźniach z Zakładu Karnego w Wiśniczu, którzy utworzyli chór o nazwie „Tolerancja”. Film ukazywał życie za murami i ciekawą pracę terapeutyczną z osadzonymi.

Skip to content