Obóz Policyjny pod Cichoniem

W dniach od 30 maja do 2 czerwca młodzież trzech klas policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku  uczestniczyła   w terenowym obozie szkoleniowym  na zboczach  Cichonia  w Słopnicach Górnych. Podczas czterech dni uczniowie uczestniczyli  w zajęciach prowadzonych przez wielu instruktorów ze służb mundurowych.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu zademonstrowali wyposażenie, broń i sprzęt, którego używają w czasie służby. Szkolili młodzież  elementów „zielonej taktyki”.                                                                                                                                              

Instruktorzy z Komendy Powiatowej PSP w Limanowej i OSP w Słopnicach Dolnych, prowadzili szkolenie z zasad użycia sprzętu ratowniczego, prowadzenia akcji gaszenia pożarów, rozwijania linii gaśniczych w terenie, udzielania pierwszej pomocy, działania z użyciem sprzętu ratowniczego oraz ochrony osobistej i dróg oddechowych.
Bardzo ciekawe zajęcia prowadziła grupa żołnierzy z  11MBOT stacjonująca w Limanowej. Przez dwa dni kilkunastu żołnierzy instruktorów  szkoliło młodzież z musztry, pierwszej pomocy, zasad przeżycia w górach, działań terenowych z użyciem broni. Uczniowie poznali zasady naboru do WOT, zobaczyli   uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu tej formacji wojskowej.
Dwa dni na obozie także  przeznaczone zostały na zajęcia z Komendą Powiatową Policji w Limanowej oraz z Oddziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W tym czasie funkcjonariusze odbyli zajęcia z rozpoznawania zagrożeń, technik interwencji, środków przymusu bezpośredniego, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, elementów kryminalistyki, zasad ruchu drogowego oraz musztry, a także poszukiwania zaginionych osób w górach.

Pierwszy dzień obozu  to rozbijanie obozowiska, wykonanie szeregu prac logistycznych i poprawa kondycji poprzez wycieczkę turystyczną na Cichoń. Pod wieczór wszyscy  uczestniczyli także w zajęciach dodatkowych z orientacji w terenie, strzelectwa i sztuk walki wręcz, poznawali faunę i florę Beskidu Wyspowego, były rozgrywki w piłkę  siatkową i wieczorne ogniska. Tradycyjnie odbyło się też nabożeństwo czerwcowe z zaproszonymi gośćmi. Na zakończenie wspólnie zostały upieczone kiełbaski na grillu.
Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku składa serdeczne podziękowanie wszystkim służbom mundurowym za bezinteresowną pomoc przy realizacji bogatego programu szkolenia.

                                                                                                                Józef Banach ZS Tymbark

Skip to content