Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2022 w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest właśnie tego dnia.

Przez całą naszą edukację używamy liczby Pi w geometrii, ale również w analizie matematycznej, w teorii liczb, w rachunku prawdopodobieństwa, w liczeniu demografii, w równaniach teorii grawitacji, w matematyce kwantowej.
Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”. Liczba Pi jest znana ze swojej wyjątkowości.

Jest niezastąpiona, nawet przy obecnym stanie wiedzy. Liczbą tą interesowali się już uczeni w starożytności, a fascynacja nią nie ustępuje do dzisiaj.

W związku z tym w naszej szkole odbyły się konkursy plastyczny, informatyczny oraz konkurs wiedzy na temat liczby Pi. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali prezentację multimedialną pt. “Wyjątkowa liczba Π”.

Odbył się konkurs na plakat „Magiczna liczba Pi” związany z tym świętem oraz konkurs wiedzy na temat liczby Pi. Uczniowie wykazali się zainteresowaniem i dużą wiedzą na temat tej jakże fascynującej liczby Pi.

Skip to content