Dyktando i konkurs „Przysłowia mądrością narodu” z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”       

Franciszek Ksawery Dmochowski

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku, przez UNESCO, dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce w roku 2005.

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego, jak również zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące.

Na świecie używanych jest około 6–7 tysięcy języków. Szacuje się, że do 2100 roku wymrze ponad połowa obecnie używanych języków na świecie, dlatego że są używane przez bardzo małą liczbę użytkowników.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  promuje wielojęzyczności i podkreśla wartość  edukacji językowej. Najważniejszym  przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, które kształtują naszą tożsamość, zwrócenie uwagi na potrzebę troski o  języki ojczyste oraz zadbanie o ich rozwój i trwanie.

Pamiętając o tym, że niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu  2-3 pokoleń, dbajmy na co dzień o rozwój i piękno naszej mowy. Nie zachwaszczajmy języka polskiego wulgaryzmami,  mówmy i piszmy poprawnie, bowiem „świat jest taki, jaki mamy zasób słów, świat jest taki, jak potrafimy go opisać”.

„Słowa można tłumaczyć na wiele języków, ale ich praw­dzi­wa war­tość może być wy­powie­dziana tyl­ko w jed­nym …ojczystym…”

W  naszej  szkole z okazji tego święta odbędzie się Dyktando o Pióro Dyrektor Szkoły mgr  Jolanty Dunikowskiej – Wszołek i konkurs   „Przysłowia mądrością narodu”.  Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału, termin podamy po powrocie z nauczania zdalnego. Zapisy chętnych w bibliotece.

Skip to content