Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Pedagogicznego na Suhorze

W dniu 29.09 2021r. klasa 3D, biorąca udział w obozie szkoleniowo – kondycyjnym w Porębie Wielkiej, miała możliwość zwiedzenia obserwatorium astronomicznego na Suhorze. Obserwatorium jest najwyżej położonym obiektem tego typu w Polsce (1000 m.n.p.m). Działa od 1987r. i położone jest na terytorium Gorczańskiego Parku Narodowego.  O wyborze lokalizacji zadecydowało położenie: dość duża odległość od najbliższej miejscowości, brak w pobliżu zakładów przemysłowych, a jednocześnie otulina leśna Parku. Mamy zatem czyste i nieoświetlone niebo co zdecydowanie ułatwia obserwacje nieba.

Obserwacje wykonywane są za pomocą teleskopu Cassegraina firmy Carl Zeiss, Jena. Teleskop jest umieszczony wewnątrz obrotowej kopuły o średnicy 5 m.

Od 1991 obserwatorium pracuje w sieci WET (Whole Earth Telescope), której celem jest prowadzenie ciągłych  obserwacji wybranych obiektów. Są to głównie gwiazdy o dużych gęstościach, nazywane białymi karłami.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego szczególnie Panu Markowi Dróżdżowi za wyczerpujący oraz pełen ciekawostek wykład. Pozdrawiamy serdecznie.

Skip to content