Wieczorne manewry na górze Paproć

Młodzież klas wojskowych z Zespołu Szkół  im. KEN w Tymbarku, należąca do  Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku  uczestniczyła w  szkoleniu  z zakresu survivalu w tym przetrwania w lesie w trudnych warunkach. Mundurowi zastosowali kamuflaż twarzy.

Kamuflaż wojskowy wymaga całkowitego „stopienia się” z otoczeniem, co oznacza nie tylko odpowiedni ubiór i dodatki (jak taśmy czy włóczki maskujące), ale również dopasowanie do niego ciała, zwłaszcza twarzy – mówi st. chor. ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w jednostce tymbarskiego Strzelca.  Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – nie ma właściwie terenu, w którym kolor twarzy stapiałby się bezproblemowo z otoczeniem. Ponadto gdy robi się ciemno, ukrytą postać może zdradzać nawet blask oczu. Redukuje się go przez nakładanie kamuflażu wokół nich – dodaje Stanisław Opach.

W trakcie prowadzonych zajęć ćwiczono również poruszanie się w trudnym terenie górskim,  przybliżono  zagadnienia związane z rozpalaniem ognisk w trudnych warunkach za pomocą krzesiwa. Zajęcia odbyły się w masywie góry Paproć w godzinach wieczornych w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.

Robert Nowak

Skip to content