Wielki Post – po co?

Wczoraj, przyjmując popiół na nasze głowy, rozpoczęliśmy Wielki Post.

Czas ten w Kościele jest okazją do rewizji swojego życia i przygotowania do Triduum Paschalnego. Świąteczny czas Triduum obejmuje Wielki Czwartek z Wieczerzą Pańską i pamiątką ustanowienia Eucharystii, Wielki Piątek jako dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa, który przeciąga się na Wielką Sobotę, gdy czuwamy przy Bożym grobie, a kończy się Wielką Nocą. W nocy z soboty na niedzielę przeżywamy pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – najważniejszego święta nas – chrześcijan. Okres Wielkiego Postu nie ma więc wyłącznie znaczenia symbolicznego czy nawet liturgicznego. Wielki Post musi przeniknąć całe nasze życie i przygotować nas do obchodów najważniejszych dla chrześcijan świąt. Z pomocą przychodzą nam trzy filary, niezbędne do tego, by Wielki Post był owocny. Są nimi post, modlitwa i jałmużna.

1. Post

Co rozumiemy pod pojęciem „postu”? Jest to świadome powstrzymanie się od czegoś, wyrzeczenie się czegoś. Trzeba zaznaczyć, że post nie jest celem sam w sobie (zresztą podobnie jak modlitwa i jałmużna). Jest natomiast środkiem, pomocą do odnowienia naszych relacji zarówno z Bogiem, jak i z ludźmi. Praktyka postna może mieć różnoraki charakter.

Powinna to być rezygnacja z organizowaniu i uczestniczeniu w hucznych zabawach.

Może to być także rezygnacja ze spożywania lub ograniczenia sobie ilościowego spożywania konkretnych pokarmów.

Ale czy w Wielkim Poście chodzi tylko o niejedzenie mięsa? Absolutnie nie, choć oczywiście do takiego postu jesteśmy zachęcani (dla przykładu chrześcijanie w Libii przez cały Wielki Post w dni powszednie nie jedzą mięsa).

Chodzi natomiast o to, byśmy potrafili zrezygnować z tego, co jest dla nas jakimś uzależnieniem, naszą słabością, czy sprawia nam przyjemność. Post jest więc konkretną ascezą. Możemy np. zrezygnować z ulubionego serialu, z odwiedzin Facebooka, z grania w gry na komputerze.

Wiele osób próbuje w tym okresie rezygnować na przykład z papierosów, kawy, słodyczy czy innych używek.

Ważne jest byśmy zawsze pamiętali, że ma to być środek do naszego duchowego wzrostu i pomoc w przygotowaniu do Wielkanocy.

2. Modlitwa

Liturgia Wielkiego Postu ma swój specyficzny charakter. Przywdziewa się szaty koloru fioletowego, we Mszy świętej nie odmawia się hymnu „Chwała na wysokości Bogu…” (z wyjątkiem przypadających w tym okresie uroczystości), a śpiewane przed Ewangelią „Alleluja” zastąpione zostaje wersetem „Chwała Tobie, Królu wieków” lub „Chwała Tobie, Słowo Boże”. Ołtarze pozbawione są kwiatów, można natomiast przygotować dekorację, która wzbudzać będzie refleksję nad Wielkim Postem. W okresie tym, Kościół proponuje nam udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żalach. Także pieśni tego okresu ukierunkowują nas na mękę Jezusa. Tradycyjnie organizuje się w parafiach rekolekcje, które mają pomóc w przeżywaniu czasu Wielkiego Postu.

Kładziony jest też nacisk na osobistą modlitwę. Każda modlitwa jest spotkaniem z Bogiem, powinna więc być piękną i radosną, ponieważ sam Bóg otwiera nasze serca na Jego miłość. Zachęcam więc do podejmowania trudu modlitwy osobistej, do adoracji Najświętszego Sakramentu, do modlitwy różańcowej czy litanijnej, ale przede wszystkim do trwania przed Jezusem naszymi myślami i czynami. Niech wszystko, co będziemy robić w czasie Wielkiego Postu będzie naszą modlitwą.

3. Jałmużna

Jałmużna kojarzy nam się z dzieleniem się pieniędzmi z potrzebującymi i oczywiście słusznie. Możemy jednak jałmużnę rozszerzyć i dzielić się nie tylko pieniędzmi, lecz także swoim czasem, dobrym budującym słowem, swoją wiedzą, mądrością. Ważna jest jednak nasza postawa. Jezus w ewangelii mówi, aby jedna ręka nie wiedziała, co czyni druga. Ważne jest to, że Bóg widzi nasze działanie, nasze dzielenie się tym, co jest naszym bogactwem. Pomysłów do realizacji jest mnóstwo.

O Wielkim Poście można pisać wiele, rozpatrywać z różnych stron. Jestem świadom tego, że powyższy tekst, to tylko wierzchołek góry lodowej. Zachęcam do własnych poszukiwań na temat Wielkiego Postu. Dla mających dostęp do Internetu nie będzie problemu. Znajdziemy bowiem mnóstwo artykułów, rozważań wielkopostnych, teksty pieśni, opisy nabożeństw wielkopostnych i wiele, wiele innych przydatnych i wartych uwagi informacji. Przede wszystkim zachęcam do zapoznania się z orędziem papieskim na Wielki Post 2021 (link poniżej).

http://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/lent/documents/papa-francesco_20201111_messaggio-quaresima2021.html

Życzę nam wszystkim, aby czas Wielkiego Postu był przez nas należycie przeżyty, abyśmy mogli dobrze przygotować się do Świąt Paschalnych poprzez trzy filary: post, modlitwę i jałmużnę. Owocnego Wielkiego Postu.

Ksiądz Tomasz Wroński

Skip to content