Walentynkowe nastroje w szkolnej bibliotece

Z okazji Dnia Zakochanych gorąco polecam, dwie przepiękne książki o miłości.

Powieść „Wichrowe wzgórza” Emili  Brontë,   to ponadczasowa historia o niespełnionej miłości, która doczekała się już kilku ekranizacji. Akcja „Wichrowych wzgórz” rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights (tytułowe Wichrowe Wzgórza), przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą  córeczką Earnshawa  – Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…

Powieść „Gwiazd naszych wina” Johna Greena, podejmuje temat trudnej miłości pomiędzy nieuleczalnie chorymi nastolatkami. Książka „Gwiazd naszych wina” w roku 2012 uzyskała status najważniejszej książki młodzieżowej roku wg „New York Timesa” Zainteresowanie ta książką sprawiło, że już dwa lata później  została przeniesiona na ekran.

Co może robić piękna, szesnastoletnia dziewczyna? Odpowiecie: korzystać z uroków młodości, umawiać się z chłopakami, imprezować. Hazel niestety nie ma tego szczęścia, gdyż choruje na raka tarczycy z przerzutami do płuc. Jej stałym, dwudziestoczterogodzinnym towarzyszem jest aparat tlenowy, dzięki któremu może oddychać. Hazel świadoma swojej inności, zamyka się w czterech ścianach czytając po raz setny ukochaną powieść „An Imperial Affliction”, której bohaterka jest bardzo podobna do Hazel, również choruje na raka. Książka ta niestety urywa się w połowie, a wysyłanie do jej autora listów z prośbą o opowiedzenie zakończenia, jest bezskuteczne. W życiu Hazel wszystko się zmienia, gdy na spotkaniu grupy wsparcia poznaje przystojnego Augustusa, którego choroba pozbawiła jednej nogi. Mimo trudnej sytuacji obydwojga pojawia się miłość, przyjaźń, poświęcenie oraz świadomość nieuniknionego losu, będącego udziałem zakochanych.

Gorąco polecam 🙂

Skip to content