Obóz szkoleniowy klasy policyjnej – Katowice 2020

Uczniowie klasy II a policyjnej Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku w dniach od 20 do 24 stycznia br. odbyli specjalistyczne szkolenie w Katowicach.

W pierwszym dniu uczniowie zajęcia odbyli na terenie Szkoły Policji w Katowicach, która została utworzona na mocy Zarządzenia nr 1 Komendanta Głównego Policji z dnia 6 stycznia 1999 roku, a jej uroczyste otwarcie miało miejsce 8 lutego 1999 r. Szkoła powstała w wyniku starań środowiska policyjnego, które miały na celu ograniczenie wzrostu liczby przestępstw pospolitych, a także w związku z wyraźną potrzebą utworzenia policyjnej placówki dydaktycznej na południu Polski, gdzie służbę pełni 1/3 policjantów naszego kraju.

Decyzja o umiejscowieniu szkoły w Katowicach zapadła dzięki staraniom władz administracyjnych oraz samorządowych, poparciu kierownictwa służbowego Policji województwa śląskiego oraz przychylności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Komendy Głównej Policji.

Uczniowie po zapoznaniu się ze strukturą szkoły,  uczestniczyli w zajęciach z zakresu ruchu drogowego, kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia,  przeprowadzania interwencji policyjnych w tzw. symulatorniach, jak również z wyszkolenia strzeleckiego.

Kolejne dni szkolenia to zajęcia z zakresu  taktyk i technik interwencji, środków przymusu bezpośredniego, warunków ich użycia, ćwiczenia z samoobrony i  wyszkolenia strzeleckiego, połączone z trenażerem strzeleckim.

Szkolenie miało na celu zobrazowanie wymaganych umiejętności współdziałania interweniujących policjantów,  w razie  szeroko rozumianego zakłócenia ładu i porządku publicznego, w pododdziałach zwartych. Pododdziały policji mobilizowane są w sytuacjach zagrożeń wymagających szczególnego wzmocnienia  sił porządkowych.

Uczniowie uczestniczyli także w  innych  specjalistycznych zajęciach, które miały na celu przybliżenie problematyki związanej z doborem i służbą w Policji.

W czasie trwania obozu przewidziano także coś dla “ducha”,  w tym zwiedzanie miasta Wadowice, Pszczyny i  Katowic, jak również seanse kinowe.

Wszyscy uczestnicy obozu  po trudach szkolenia udali się na zasłużone ferie zimowe.

Galeria zdjęć.

Skip to content