Młodzież w ramach szkolenia zawodowego uczestniczyła w zajęciach w MORD w Nowym Sączu, ukierunkowanych na szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruch drogowym.
W trakcie spotkania uczniowie mogli zobaczyć krótkie filmy profilaktyczne, porozmawiać z psychologiem, sprawdzić za pomocą aparatu krzyżowego m.in. szybkość reakcji, koordynację wzrokowo – ruchową, odporność na zmęczenie, długość czasu reakcji oraz dokładność reakcji na bodźce, a także poprzez badanie w ciemni, sprawdzić dolny próg wrażliwości wzrokowej oraz adaptację wzroku do ciemności po olśnieniu.
Ciekawym doświadczeniem była próba z alkogoglami. Symulują one stan nietrzeźwości zaburzając pracę błędnika i otępiając zmysł wzroku. Pokazują jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek drogi mając „we krwi” promile. Alkogogle mają za zadanie uświadamiać niebezpieczeństwo i ryzyko prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Każdy z uczestników szkolenia zrozumiał, że to od nich w pierwszej kolejności zależy bezpieczeństwo na drodze, dlatego tak ważne jest poznawanie przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim stosowanie się do nich, nie ważne w jakim charakterze występuje się na drodze, czy jako kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysta, a może korzystający z quada czy hulajnogi.
- Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy.
- Nie utrudniaj życia innym kierowcom.
- Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi.
- Nie pouczaj innych.
- Droga to nie sala sądowa – nie musisz nikomu niczego udowadniać.
- Ustąp
innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie.
Wolisz mieć rację czy cały samochód? - Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą.
- Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów.
- Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj.
Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.