Rajd pamięci kpt. Tadeusza Paolone

Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku byli organizatorami pierwszego rajdu górskiego pamięci kpt. Tadeusza Paolone na trasie Tymbark – Piekiełko – Tymbark. Na trasie rajdu młodzież odwiedziła miejsce gdzie mieścił się dawniej  dom rodzinny Paolonych / osiedle Talianówka /. Po pokonaniu trasy tegorocznego rajdu w Bibliotece dokonano podsumowania rajdu i oceny kronik przygotowanych przez młodzież szkolną, wysłuchano wykładu historyka Przemysława Bukowca o życiu i działalności kpt. Tadeusza Paolone oraz nastąpiło uroczyste przekazanie broszur o kapitanie wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej, którego autorem tekstu jest Honorowy Obywatel Gminy Tymbark Stanisław Wcisło.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawował Pan Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej oraz Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek.

Klasyfikacja kronik rajdowych przedstawia się następująco:

 1.       SP Podłopień I, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku,

2.       SP Tymbark, SP Podłopień II, SP Stróża

 W grupie szkół średnich:

1.         Kronika tymbarskiego Strzelca

Nagrody dla uczestników rajdu ufundowali: IPN Kraków, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark. Dla wszystkich uczestników rajdu soczki ufundowała firma Tymbark MWS, a organizatorzy zadbali o tradycyjną żołnierską grochówkę.

W uroczystości udział wzięli: uczniowie szkół podstawowych i Strzelcy z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, Paweł Ptaszek, wójt Gminy Tymbark, Jakub Ryba i Marcin Krzek – Lubowiecki z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Sławomira Pulit, Gabriela Kaptur i Maria Gancarczyk – rodzina Paolonego, Ewa Skrzekut, Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Tymbark, Irena Wilczek Sowa – portal tymbark.in, nauczyciele i wychowawcy oraz kadra dowódcza tymbarskiego Strzelca.

Skip to content