Maszerowali szlakiem Legionów

Blisko sto osób wzięło udział w dwudniowym XXVI Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej” zorganizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.

Młodzież pokonała trasę : pierwszy dzień Limanowa – Jabłoniec – Golców – Słopnice Górne. W Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu dzięki wsparciu wójta gminy Słopnice Adama Sołtysa i dyrektora placówki oświatowej Marka Mrózka.

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK młodzież zapoznała się z historią 1. Pułku w nowo utworzonej Izbie historycznej im. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK mieszczącej się w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej  w Słopnicach Górnych.

W drugim dniu rajdu młodzież pokonała trasę ze Słopnic Górnych do Tymbarku przez Zaświercze, a miejscem docelowym wędrówki był Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej ZS im. KEN rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej, gdzie w grupie szkół średnich zwyciężyła Daria Kokot, miejsce drugie zajął Bartosz Marcisz, miejsce trzecie Maciej Słowiak wszyscy z ZSTiO w Limanowej. W grupie szkół podstawowych celnym okiem popisała się Oliwia Mysza z SP Dobra, miejsce drugie zajął Mateusz Miśkowiec SP Dobra, trzecie Franciszek Banach SP Tymbark. Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron, drugie miejsce zajął Stanisław Opach, trzecie Beata Żak. W konkursie kronik rajdowych w grupie szkół podstawowych zwyciężyła Kronika drużyny „Mafia Orzeszka” ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, miejsce drugie zajęła kronika ze Szkoły Podstawowej w Słopnicach, miejsce trzecie kronika drużyny „Plemię Robertusów” ze Szkoły Podstawowej w Dobrej , czwarte kronika drużyny „Robi 2019” ze Szkoły Podstawowej w Skrzydlnej, piąte drużynie „Legion Stróża” ze Szkoły Podstawowej w Stróży. W grupie szkół średnich zwyciężyła kronika drużyny „Wędrowcy z Mechanika” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, miejsce drugie zajęła kronika drużyny „Wilki” z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, trzecie kronika jednostki tymbarskiego Strzelca.

W podsumowaniu rajdu udział wzięli: wójt Gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek, dyrektor Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Marek Mrózek oraz kadra dowódcza tymbarskiego Strzelca.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: IPN Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy w Tymbarku, Firma Tymbark MWS.

Organizatorami rajdu byli: Urzędy Gmin w Tymbarku i Słopnicach, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach, Koło PTTK „Tymbarskie Harnasie”.

Robert Nowak

Skip to content