Święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Po raz pierwszy w swojej historii, 22 maja 2019 roku żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzili swoje święto, na pamiątkę zrzutu w maju w nocy z 21 na 22 maja 1944 r. gen. Leopolda OKULICKIEGO – patrona 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W uroczystości na placu apelowym brali udział weterani, żołnierze wojsk obrony terytorialnej, pracownicy Resortu Obrony Narodowej oraz zaproszeni goście.  Uroczystość uświetniła bratanica generała pani Irena Okulicka – Kaczmarek, która z tej okazji przypomniała życiorys patrona Brygady.

W uroczystości wzięli również udział uczniowie klas wojskowych naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

Terytorialsi mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń niemilitarnych bądź sytuacji kryzysowych. Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności – Małopolsce.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z formowanych batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska).

Skip to content