Klasa I b w Teatrze Bagatela i Muzeum Narodowym

Wycieczka klasy I b  do Krakowa 3 kwietnia 2019 r. na spektakl “Szalone nożyczki” Paula Pörtnera w Teatrze Bagatela i do Muzeum Narodowego.

“Szalone nożyczki” to niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką, rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka, a właściwie mieszkała. Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków. Przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Tym razem zabójcą okazała się Barbara Markowska – fryzjerka, tak zagłosowali widzowie.

W Muzeum Narodowym zobaczyliśmy “Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci –  jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jeden z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów.

Po spotkaniu z Damą zwiedziliśmy  wystawę “Broń i Barwa w Polsce”, która jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ekspozycją prezentującą dawne militaria od czasów średniowiecza do II wojny światowej.

Znajdują się tutaj piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach: rząd koński po Stefanie Czarnieckim, karacena i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański należący niegdyś do Hieronima Lubomirskiego. 
Można zobaczyć tutaj pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. 

Skip to content