Znaj Znak – konkurs historyczny

W czwartek 7 marca w  naszej szkole już po raz piąty odbył się powiatowy konkurs historyczny „Znaj-znak”. Konkurs organizowany jest  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Krakowski Odział IPN i Starosta Limanowski pan Mieczysław Uryga. W tym roku do konkursu przystąpiło 60- ciu uczniów z Mszany Górnej, Piekiełka, Olszówki, Pisarzowej, Dobrej, Jurkowa,  Limanowej i Tymbarku. Dyrektor szkoły pani Jolanta Dunikowska-Wszołek, powitała uczestników, ich opiekunów i przedstawiła Jury konkursu, w skład którego weszli: pani Ewa Skrzekut – Kierownik Biblioteki Publicznej w Tymbarku, pani Paulina Ablewicz – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej i pan Dariusz Gorajczyk  – pracownik Krakowskiego Oddziału IPN.                                                                                                                      

Wyniki konkursu:

I miejsce   –  Marcin Kubik – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mszanie Górnej

II miejsce – Mateusz Mamak – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Limanowej

III miejsce – Sabina Krzysztofiak – Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie i  Patryk Sporek – Szkoła Podstawowa w Tymbarku

Wyróżnienia otrzymali: Kowalczyk Paweł i Kołodziejczyk Aleksandra ( Szkoła Podstawowa w Mszanie Górnej), Julia Dziadoń (Szkoła Podstawowa w Tymbarku) i Kacper Czochara ( Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej).

Dla uczestników zorganizowano także turniej strzelecki, nad przebiegiem którego nadzór sprawował ppłk. Dariusz Gizicki.

W kategorii uczeń szkoły podstawowej, I miejsce zajął Kacper Czochara  (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej), miejsce II – Dawid Bubula (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku), miejsce III – Paweł Jasica (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej).                                                                                                                   

W kategorii uczeń gimnazjum, I miejsce zdobyła Aleksandra Kołodziejczyk (Szkoła Podstawowa w Mszanie Górnej), II miejsce- Agata Rusnak i Filip Bednarczyk z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku,  Kinga Bokowy (Szkoła Podstawowa w Tymbarku)  i Oliwia Kokot  (Zespół Szkolno-Przedszkolny  Nr 4 w Limanowej), miejsce III – Kamila Guzik też z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4.

Po zakończonym konkursie  pan  Dariusz  Gorajczyk wygłosił dla uczestników  i ich opiekunów prelekcję „ Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-1956”. Była to kolejna bardzo ciekawa lekcja odkrywanej po latach historii. Organizatorzy  konkursu serdecznie dziękują członkom Jury,  uczestnikom i ich opiekunom za wspólne zgłębianie historii i  dobrą zabawę. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pana Dariusz Gorajczyka za ciekawą prelekcję i nagrody przekazane dla zwycięzców konkursu.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała pani Lucyna Woźniak – pomysłodawca konkursu i młodzież z klasy policyjnej i wojskowej.

Skip to content