Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest właśnie tego dnia. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

W związku z tym dniem w naszej szkole miała miejsce audycja poświęcona historii liczby Pi. W ramach zajęć z informatyki, uczniowie robili prezentacje multimedialną, pt „Liczba Pi”. Odbył się również konkurs na plakat związany z tym świętem, konkurs wiedzy na temat liczby Pi oraz konkurs układania kostki Rubika na czas. Na koniec, uczniowie jednej z klas wojskowych i klasy policyjnej wykonali pamiątkowe zdjęcia obrazujące liczbę Pi.

Wyniki poszczególnych konkursów:

Plakat:

I miejsce Kacper Kuzar, Filip Mrózek

II miejsce Karolina Lasek, Weronika Łukaszczyk

III miejsce Maria Woźniak, Katarzyna Król

Test wiedzy:

I miejsce Martyna Marszałek oraz Marta Worwa

II miejsce Łucja Poręba

III miejsce Kornelia Janosz

Kostka Rubika:

I miejsce Karol Janowiec

II miejsce Dawid Miśkowiec

III miejsce Patryk Dziadoń

Skip to content