Warsztaty w Instytucie Pamięci Narodowej – Policjanci w służbie historii

W dniu 18 lutego 2019 roku uczennice klasy drugiej policyjnej wraz z opiekunami uczestniczyły w warsztatach historycznych do III edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. Spotkanie odbyło się
w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Ten ogólnopolski konkurs organizowany jest dzięki partnerskiej współpracy między Komendą Główną Policji a Instytutem Pamięci Narodowej i adresowany jest do uczniów liceów ogólnokształcących i techników, gdzie programy nauczania rozszerzone są o przedmioty dot. funkcjonowania Policji, czyli tzw. „klas policyjnych”.

W ramach warsztatów przeprowadzony został wykład przez Ewę Bałuszyńską z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Historia Policji Polskiej na przykładzie Krakowa (1918-1939)”, a także dwie prace warsztatowe. Pierwsza ze źródłami historycznymi pod kierunkiem asp. szt. Piotra Lachmana z KPP w Wieliczce i mł. asp. Krzysztofa Dyrka z KPP w Limanowej „Historia w policyjnym mundurze”, druga pod kierunkiem Szymona Budzyna „Z kamerą w historii”, dotycząca wytwarzania i opracowywania materiałów audiowizualnych.

W warsztatach wzięły udział zespoły zgłoszone do konkursu z województwa małopolskiego.