Wyróżnienia w małopolskim konkursie recytatorskim im. Andrzeja Bursy

Karolina Lassak i Krystyna Staszel z klasy II LO o profilu policyjnym otrzymały Wyróżnienia w Małopolskim Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej im. Andrzeja Bursy, odbywającym się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Turniej ten organizowany jest od 1992 roku i skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Poety.
W tym roku przegląd poetycki odbył się w dniach 29 i 30 listopada, a finał konkursu 10 grudnia.

W konkursie wzięli udział uczniowie reprezentujący między innymi następujące szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce Zdroju, I Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Nowym Sączu, XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Krakowie, Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Prezentek w Krakowie, SP Nr 85 im. Ks. Kazimierza Jancarza oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach, Pałac Młodzieży w Tarnowie i Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie.

Jak czytamy na stronie MDK im. Andrzeja Bursy, Andrzej Bursa żył tylko 25 lat, ale zdążył się zbuntować przeciw konformizmowi i zakłamaniu, zakpić z tradycji literackiej, ożenić się, mieć syna, być reporterem “Dziennika Polskiego” w Krakowie. Zadebiutował na trzy lata przed śmiercią, opublikował w czasopismach 37 wierszy i opowiadanie “Mason”. Jest też autorem symboliczno – groteskowej minipowieści “Zabicie ciotki”. Teatr Cricot 2 wystawił jego sztukę “Karbunkuł” (współautor Jan Guntner), Piwnica pod Baranami skecz “Rozmówki chłopskie”, a Stanisław Latałło nakręcił na motywach jego prozy film “Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodami”. Uznawano go za demaskatora, buntownika i prowokatora, posądzano o nihilizm. Był nadwrażliwy, bywał agresywny. Powód jego nagłej śmierci 15 listopada 1957r to wrodzony niedorozwój aorty (choć długo utrzymywały się pogłoski o samobójstwie poety). Rok później ukazał się tom Bursy “Wiersze” wtedy uznano go za kultowego “poetę przeklętego” i dopiero po 12 latach “Utwory wierszem i proza” z całą jego spuścizną.

Skip to content