In Der Weihnachtsbackerei – projekt z języka niemieckiego

W grudniu 2018 roku uczniowie z klasy II a i II c brali udział w projekcie z języka niemieckiego. Najpierw w czasie zajęć został zaprezentowany pomysł, wprowadzenie do projektu, przygotowanie słownictwa, praca z materiałem dotyczącym świątecznych wypieków.

Następnie dwie trzyosobowe grupy uczniów spotkały się w pracowni cukierniczej i przystąpiły do działań: zakupione produkty potrzebne do wypieku pierników, używane sprzęty kucharskie zostały opatrzone niemieckim nazewnictwem. Przygotowano przepis na pierniki i lukier na dużym kartonie, który wcześniej został przetłumaczony i umieszczono go na ścianie. Na kartkach wykonano pomoce wizualne dotyczące najczęściej pojawiających się czasowników.

W czasie pieczenia obowiązywały w cukierni trzy zasady:

1) mówimy tylko w języku niemieckim,

2) współpracujemy,

3) dobrze się bawimy.

Projekt został zrealizowany z powodzeniem. Uczniowie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami porozumiewali się tylko w języku niemieckim, współpracowali, pomagali sobie nawzajem i wśród ogólnej radości i bawiąc się – uczyli się. Nauka nowych słówek z języka niemieckiego nie była celem  samym w sobie, ale narzędziem wykorzystywanym do realizacji określonych działań. Efektem końcowym projektu były świąteczne pierniki, które klasa II a i II c wykorzystają w czasie wigilii klasowych.

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii na szkolnym profilu na Facebooku. 

Skip to content