Obóz klasy wojskowej w 16 BPD w Krakowie

W dniach 22 – 23 listopada 2018 r. klasa 1 b o profilu wojskowym przebywała na obozie szkoleniowym w 16 batalionie powietrznodesantowym im. generała Mariana Zdrzałki w Krakowie. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy 16 bpd. Dla uczniów była to pierwsza wizyta w jednostce, która od 1999 sprawuje patronat nad klasami wojskowymi. 

Po przyjeździe do jednostki i zakwaterowaniu uczniowie wzięli udział w pierwszych zajęciach z musztry na placu apelowym 16 batalionu. Po takiej rozgrzewce następnym punktem programu było zwiedzanie sali tradycji, gdzie uczniowie zostali zapoznani z bogatymi tradycjami i patronami 6 pomorskiej dywizji powietrznodesantowej, 16 batalionu powietrznodesantowego ze szczególnym uwzględnieniem ich patronów – gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego i gen. bryg. Mariana Zdrzałki. Po obiedzie dalsza część szkolenia odbywała się z tematu podstaw wspinaczki linowej – nauka węzłów i umiejętności prawidłowego zapinania uprzęży do wspinaczki. Po kolacji były zajęcia rekreacyjne z gry w piłkę halową oraz fitnesu. Na zakończenie dnia cała klasa obejrzała film “Ocean Ognia” w kinie w galerii Bonarka. Kolejny dzień był pod znakiem szkolenia z taktyki ogólnej – pokonywania terenu, zajęć ze szkolenia saperskiego i minerskiego, łączności przewodowej i bezprzewodowej oraz obrony przeciwchemicznej. Dodatkowo uczniowie odbyli strzelanie z karabinka pneumatycznego z postawy leżącej. Po obiedzie zakończyliśmy wizytę w 16 bpd i po drodze do Tymbarku zwiedziliśmy muzeum AK im. Fieldorfa Nila w Krakowie.

Kadrę obozu stanowili: pan ppłk Dariusz Gizicki i pani Beata Kumórkiewicz oraz instruktorzy z 16 bpd w Krakowie. 

Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnym profilu na Facebooku.