Skoki spadochronowe 2018

Uczniowie klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku każdego roku biorą udział w szkoleniu spadochronowym. Od 1999 roku, kiedy to powstały klasy wojskowe, uczniowie oddawali skoki na lotniskach w Krośnie, Kielcach, Nowym Targu, Krakowie i Bielsku Białej.

W tym roku szkolenie spadochronowe uczniów realizowała Grupa Spadochronowa Reaktor24, a skoki odbywały się na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. W szkoleniu uczestniczyło 18 uczniów, którzy oddali łącznie 54 skoki z wysokości 1200 m.

Dokumentem potwierdzającym udział w kursie spadochronowym jest książka skoków skoczka spadochronowego. W książkę wpisywane są skoki, które potwierdza instruktor lub kierownik skoków. Uczestnicy szkolenia spadochronowego otrzymują także certyfikat ukończenia kursu.

Zakres merytoryczny szkolenia spadochronowego obejmuje: zasady bezpieczeństwa na lotnisku, higienę lotniczą, budowę i eksploatację spadochronów, teorię skoku, budowę i użytkowanie osprzętu spadochronowego, podstawy meteorologii, techniki skoku, sposoby wyskakiwania z samolotu, techniki postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Dla zupełnie początkujących organizowane są kursy spadochronowe podczas których uczniowie wykonują swoje pierwsze skoki z samoczynnym otwarciem spadochronu (tzw. metodą „Static-Line”). Kursy trwają najczęściej 2-3 dni – w piątki prowadzone są zajęcia z teorii, a w sobotę i niedzielę skoki spadochronowe. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez doświadczonych instruktorów posiadających odpowiednie ważne uprawnienia wydane przez organy państwowe – Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dla wielu absolwentów te pierwsze skoki oddane w szkole stały się początkiem nowej życiowej pasji. Niektórzy z nich związali ze skokami spadochronowymi swoją karierę zawodową poprzez podjęcie służby w jednostce patronackiej – 16 batalionie powietrznodesantowym im. gen. Mariana Zdrzałki w Krakowie.

Skip to content