Święto 16 batalionu powierztnodesantowego

6 kwietnia 2018 r. na terenie koszar przy ul. Wrocławskiej 82 miały miejsce obchody święta 16 batalionu powietrznodesantowego. Jest to od 1999 roku jednostka patronacka klas wojskowych.
Naszą szkołę reprezentowali: poczet sztandarowy, uczniowie klas wojskowych oraz nauczyciele. W trakcie uroczystości delegacja szkoły złożyła kwiaty pod pomnikiem generała Mariana Zdrzałki – patrona 16 bpd.
Apel zorganizowany na tę okoliczność był m.in. okazją do uhonorowania zasłużonych żołnierzy oraz pracowników RON. Za nienaganną służbę i pracę w 16 bpd wręczono nagrody oraz wyróżnienia w postaci Odznaki Pamiątkowej 16 batalionu powietrznodesantowego. Ponadto zaproszeni goście byli świadkami pożegnania żołnierzy wyjeżdżających na Ukrainę w ramach VIII Zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej.
Podczas uroczystości głos zabrał także Dowódca 16 bpd – ppłk Jarosław Kowalski, który przypomniał historię batalionu oraz swoich zasłużonych poprzedników. Głos zabrał również dowódca 6 BPD – gen. bryg. Grzegorz Hałupka, który wyraził swoją dumę z wysokiego poziomu wyszkolenia żołnierzy 16 bpd i ich dotychczasowych osiągnięć.
Najwięcej emocji wzbudził dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 16 bpd, który odbył się przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Krakowa.
Po części oficjalnej rozpoczął się Dzień Otwartych Koszar, w którym to sympatycy wojska mogli przekroczyć mury jednostki i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez spadochroniarzy specjalnie na tę okazję. Licznie zgromadzeni goście mogli obejrzeć z bliska uzbrojenie, sprzęt i pojazdy wojskowe, czy spróbować słynnej grochówki. Wiele emocji budziło także strzelanie do tarczy, sprawdzenie własnych umiejętności w parku linowym oraz pokonywanie Toru Spadochroniarza.
Oprawę muzyczną zapewnił zespół CZASZA oraz artyści z Klubu 6 BPD. Dodatkowo w organizacji imprezy 16 bpd mógł liczyć na wsparcie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

Informacje pochodzą ze strony 16 bpd. 

Skip to content