Sukcesy w VII Ogólnopolskim turnieju klas o profilu mundurowym

W dniach 16 – 17 kwietnia 2018 roku odbył się VII Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym zorganizowany przez Akademię Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Siódma edycja turnieju odbyła się w Dąbrowie Górniczej i Siemanowicach Śląskich, a okazją do jego przeprowadzanie było również przypadające na 2018 rok stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponad 130 uczestników ze szkół z siedmiu województw brało udział w dwudniowych zmaganiach mających na celu wyłonienie najlepszych uczniów klas o profilu mundurowym.
Uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku odnieśli następujące sukcesy:
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, szablę pamiątkową i Srebrny Indeks Akademii WSB uprawniający do bezpłatnego semestru studiów pierwszego stopnia w Akademii WSB zajął Jakub Musiał. On również okazał się najlepszy w konkurencji „Strzelanie”.
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet i Brązowy Indeks Akademii WSB uprawniający do bezpłatnego semestru studiów pierwszego stopnia w Akademii WSB zdobyła Aneta Pawlikowska.
W turnieju wzięli udział uczniowie klas wojskowych: Hiacynta Potoniec, Rafał Mazur, Dawid Woźniak, Wiesław Kowalczyk, Jan Duda, Grzegorz Wąsowicz, Jakub Mrowiński.
Turniej rozpoczął się od Apelu przy Tablicy upamiętniającej żołnierzy 11. Pułku Piechoty. Uczelnię reprezentował prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, Prorektor ds. Nauki, który w swoim wystąpieniu nawiązał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i życzył uczestnikom turnieju wytrwałości.

Następnie młodzież, już w siedzibie Akademii WSB, wysłuchała wykładu gen. Romana Polko pt. „Bezpiecznie już było”. Po zakończonej prelekcji uczniowie wzięli udział w teście wiedzy o bezpieczeństwie narodowym.

Najważniejszą i najbardziej wymagającą konkurencją pierwszego dnia był ekstremalny bieg z przeszkodami – Masakrator WSB, którego siedmiokilometrową trasę wytyczono wokół Jeziora Pogoria III. Uczestnicy musieli zmierzyć się z kilkunastoma przeszkodami, wodnymi i terenowymi.

Drugi dzień turnieju rozpoczął się na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich. Uczestnicy zmierzyli się w trzech konkurencjach – strzeleckiej, udzielaniu pierwszej pomocy oraz rozwinięciu gaśniczym.

Gala finałowa turnieju odbyła się w Akademii WSB, po przewodnictwem JM Rektor Akademii WSB, prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz. W uroczystości wzięli udział m.in. Posłowie na Sejm RP, Barbara Chrobok, Beata Małecka-Libera, Waldemar Andzel, nadinsp. mgr Krzysztof Justyński, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, bryg. mgr inż. Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, płk mgr inż. Marek Majoch, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach czy płk Tomasz Białas, Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Katowicach.

Patronat nad VII Ogólnopolskim Turniejem Klas o Profilu Mundurowym objęli:
• Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak
• Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk
• Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek
• Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Zbigniew Podraza
• Prezydent Miasta Siemianowice, Rafał Piech

Uczniowie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku wzięli udział w wielu edycjach turnieju, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. W roku 2012 drużyna w składzie Tomasz Gałuszka i Tomasz Trzop zajęła III miejsce. W roku 2014 nasi uczniowie wygrali turniejowe zmagania. Zarówno drużyny chłopców w składzie: Adam Barszczewski i Piotr Dziedzic, jak i dziewcząt złożona z Eweliny Syc i Anny Piaszczak zajęły pierwsze miejsca. W 2015 roku drugie miejsce zdobył zespół w składzie Mateusz Jopek i Karol Mitręga. W 2016 roku w tych bardzo wymagających zawodach, wśród zespołów z całej Polski, najlepszymi okazali się uczniowie licealnej klasy wojskowej (III A) naszej szkoły: Karol Mitręga i Mateusz Jopek, którzy od organizatorów otrzymali „Złote Indeksy” Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz okazały miecz, a także wiele indywidualnych nagród. Dobre przygotowanie do tych zawodów i zajęte II miejsce potwierdzili również uczniowie klasy III LO A: Wojciech Gembacz i Rafał Janeczek. Również oni zdobyli w nagrodę darmowy 1 rok studiów na tej uczelni, pamiątkowy miecz i wiele nagród rzeczowych.
Uczniów do zawodów przygotowywali: płk Jan Dominik, mgr Krzysztof Przechrzta, mgr Grzegorz Dziadoń.

(Wykorzystano zdjęcia i informacje ze strony internetowej Akademii WSB.)

Skip to content