Znaj znak – konkurs historyczny dla gimnazjalistów

W naszej szkole dnia 6 marca odbyła się IV edycja konkursu historycznego “Znaj-Znak”. Patronat nad konkursem sprawował Starosta Limanowski Pan Jan Puchała oraz Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W konkursie wzięło udział 32 gimnazjalistów z Limanowej, Dobrej, Piekiełka, Tymbarku, Pisarzowej, Jurkowa i Mszany Górnej. Konkurs odbył się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Jury konkursu pracowali: Pani Ewa Skrzekut – Kierownik Biblioteki Publicznej w Tymbarku, Pani Paulina Ablewicz – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej i Pan Dariusz Gorajczyk – pracownik Krakowskiego Oddziału IPN. Konkurs odbywał sie w oparciu o grę edukacyjną IPN – “Znaj-znak” i przebiegał w trzech turach.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Patrycja Bożek – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
II miejsce – Monika Bolisęga – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
III miejsce – Paulina Juszczak – Szkoła Podstawowa w Tymbarku
Wyróżnienie – Ewa Kumórkiewicz – Szkoła Podstawowa w Tymbarku
Po konkursie uczniowie wzięli udział w turnieju strzeleckim i pokazie ratownictwa medycznego. Z zasadami udzielania pierwszej pomocy zapoznali gimnazjalistów nasi uczniowie: Paweł Mamala i Kacper Gromala – zaangażowani w działalność Stowarzyszenia Maltańskiej Służby Medycznej. Nad przebiegiem turnieju strzeleckiego czuwał Pan płk Jan Dominik – nauczyciel przysposobienia wojskowego razem z uczniami z 3C i 2C.
Wyniki turnieju strzeleckiego:
I miejsce – Bartłomiej Sułkowski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Limanowej
II miejsce – Kinga Kapturkiewicz – Niepubliczne Gimnazjum w Piekiełku
III miejsce – Jakub Zasadni – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
Uczniowie i ich opiekunowie mieli także okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu pana Dariusza Gorajczyka na temat ks. Władysława Gurgacza – kapelana żołnierzy podziemia niepodległościowego na Sądecczyźnie.

Fundatorzy nagród: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Krakowski Oddział IPN, Rada Rodziców Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

Nad przebiegiem konkursu czuwali uczniowie klas wojskowych i policyjnych.

Skip to content