Ogólnopolska inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości

W dniu 9 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Stróży odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości.
Na uroczystość przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Pan Jarosław Szarek, Biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż, Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie Pani Halina Cimer, Pan Dariusz Leśniak, władze powiatowe i inni przedstawiciele różnych instytucji. Uroczystość uświetniły: Oddział Karpackiej Straży Granicznej z Nowego Sącza, jednostki Strzelca z Tymbarku i Limanowej oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej, mieszkańcy gminy Dobra i okolicznych miejscowości.
Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej i Wójt Gminy Dobra.

W tym wspaniałym wydarzeniu brała również udział młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS Strzelec OSW w Tymbarku, w tym uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

Tymbarscy Strzelcy wystawili wartę honorową pod tablicą upamiętniającą powstanie Szkoły Oficerskiej, znajdującą się na ścianie budynku Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie Pan Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty. Wartę zaciągnięto także pod odsłoniętą przez Prezydenta pamiątkową tablicą, upamiętniającą członków Związku Strzeleckiego podczas kursu w Stróży latem 1913 roku, gdzie na pierwszym planie jest dowódca IV plutonu Tadeusz Monasterski.
W Stróży zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny Akademia Niepodległości, którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

(Dziękujemy Organizatorom za udostępnienie tekstu i zdjęć.)