Na szlaku historii

22 listopada członkowie JS „Strzelec 2007″ Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i JS „ Strzelec 3033″ Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej przeszli szlakiem ścieżki Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego. Ścieżka biegnie między masywami Cichonia (929 m n.p.m.), Dzielca (753 m n.p.m.) oraz Mogielicy (1171 m n.p.m.). Długość trasy wynosi około 21km. W większości są to leśne dukty i drogi polne. Na trasie znajduje się 12 punktów. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne oraz fotografie opisujące dzieje związane z ruchem oporu. W kilku miejscach zostały wstawione obeliski upamiętniające postacie i wydarzenia działań Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej. Przechodząc wytyczony szlak, można poznać miejsca konspiracji, sposoby walk oraz, przede wszystkim, sylwetki części żołnierzy walczących na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego w okresie II Wojny Światowej. Pomimo trudnych warunków terenowych śnieg i deszcz, młodzież ze skupieniem i uwagą słuchała opowieści o tamtych wydarzeniach oglądając fotografie na tablicach w poszczególnych punktach ścieżki. Na zakończenie strzelcy wspólnie zapalili ognisko piekąc kiełbaski, aby mieć siły na pieszy powrót do Tymbarku. Opiekunami wycieczki młodzieży byli Józef Banach i Janusz Golonka.

Skip to content