Maszerowali szlakiem legionów

Młodzież szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu limanowskiego wzięła udział w dwudniowym XXIV Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej”.
Trasa tegorocznego rajdu przebiegała: pierwszy dzień Limanowa – góra Miejska – Łysa Góra – Sałasz – Dzielec -Łososina Górna. W Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Łososinie Górnej przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.

W drugim dniu rajdu młodzież pokonała trasę z Łososiny Górnej przez – Górę Pasierbiecką – Zęzów do Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej ZS im. KEN rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Julia Drab ze Szkoły Podstawowej w Skrzydlnej , miejsce drugie zajął Bartłomiej Nawieśniak z Gimnazjum w Rupniowie, miejsce trzecie Jarosław Dudziak – Rupniów. W grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Kacper Gromala z jednostki tymbarskiego Strzelca, miejsce drugie zajęła Klaudia Patej z ZSTiO w Limanowej, trzecie Daria Kokot również z ZSTiO w Limanowej. Wśród opiekunów zwyciężył chor. ZS Stanisław Opach z tymbarskiego Strzelca, drugie miejsce zajęła Maria Gawron z ZSTiO, trzecie Jarosław Potoniec z Rupniowa. Organizatorem zawodów strzeleckich był Zespół Szkół im. KEN. W konkursie kronik rajdowych w grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Kronika drużyny TAEKWONDO w Skrzydlnej, miejsce drugie zajęło Gimnazjum w Rupniowie, trzecie Szkoła Podstawowa w Rupniowie. W grupie szkół średnich zwyciężyła kronika „Wędrowców z Mechanika” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, miejsce drugie przypadło Jednostce Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, miejsce trzecie „Świeżakom” z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.

Głównym celem tegorocznego rajdu było uczczenie pamięci legionistów walczących i poległych na terenie ziemi limanowskiej, popularyzacja turystyki i krajoznawstwa Beskidu Wyspowego oraz patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. W trakcie trwania rajdu grupa ratowników /w tym dowódca drużyny ratownictwa przedmedycznego tymbarskiego Strzelca sekcyjny ZS Paweł Mamala, uczeń klasy policyjnej tymbarskiego Zespołu Szkół / przeprowadziła szkolenie i zawody wśród uczestników rajdu.

Organizatorzy: Urząd Gminy w Tymbarku, Urząd Miasta Limanowa, Zespół Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, JS nr 2007 im. kpt Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, Koło PTTK „Tymbarskie Harnasie”.

Nagrody zwycięzcom wręczali: wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, dowódca tymbarskiego Strzelca st. insp. ZS Robert Nowak, kierownik internatu Józef Banach a ich fundatorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, Małopolska Organizacja Turystyczna w Krakowie, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Tymbarku i Firma Tymbark MWS.

Skip to content