Bieg tropem wilczym

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” dnia 26 lutego 2017 roku tymbarscy strzelcy brali udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – “Tropem Wilczym”, który odbył się w Przyszowej. Bieg fundacja Wolność i Niepodległość organizuje już piąty rok. Chce w ten sposób upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z nowym pojałtańskim porządkiem. Nie złożyli broni, ale nadal walczyli o wolną i niepodległą Polskę z sowieckim okupantem. Poprzez nasz udział w biegu uczciliśmy naszych bohaterów. W Przyszowej bieg ten miał miejsce po raz drugi. Wzięło w nim udział 200 uczestników w różnym przedziale wiekowym. Trasa liczyła 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Każdy z biegaczy otrzymał pakiet startowy (koszulka, materiały edukacyjne i promujące bieg) a wszyscy, którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal oraz gorący posiłek.

Podczas imprezy obecne były władze parlamentarne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne – wszyscy byli fundatorami nagród. Obecni byli również żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, którzy pomagali w zabezpieczeniu trasy i organizacji biegu, żołnierze ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którzy udzielali informacji o broni i wyposażeniu żołnierskim z okresu II wojny światowej i powojennym. Dzięki hojności sponsorów możliwe było nagrodzenie zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn oraz rozlosowanie licznych nagród wśród wszystkich uczestników biegu.

W biegu wzięli udział: Wiesław Kowalczyk, Dawid Woźniak, Michał Luraniec, Damian Cachro oraz Pan Stanisław Opach. Uczeń klasy I c o profilu wojskowym z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku – Woźniak Dawid przybiegł na metę jako trzeci w kategorii mężczyzn zdobywając puchar i nagrody ufundowane przez sponsorów.

„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy”
– Zbigniew Herbert

Skip to content