Europejski Dzień Prawnika

Europejski Dzień Prawnika odbył się w naszej szkole już po raz drugi. Zajęcia poprowadziła radca prawny Pani Joanna Jańczy – członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie (OIRP Kraków).

Zajęcia te odbywają się w ramach realizowanego w szkole Programu Edukacji Prawnej. Ma on na celu podniesienie świadomości prawnej młodzieży.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiony został przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) i obchodzony jest wspólnie z Światowym Dniem Praw Człowieka corocznie 10 grudnia.

Decyzją Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych, która z ramienia samorządu radców prawnych jest odpowiedzialna za przygotowanie obchodów Europejskiego Dnia Prawnika w Polsce, tegoroczna edycja realizowana jest, podobnie jak w latach ubiegłych, w postaci jednodniowego projektu edukacyjnego w formie lekcji realizowanych pro bono przez radców prawnych w wytypowanych szkołach ponadpodstawowych.

Corocznie Europejski Dzień Prawnika koncentruje się wokół tematu przewodniego, który wybieramy jest na poziomie CCBE. W tym roku tematyka obchodów poświęcona była dostępowi do wymiaru sprawiedliwości.

W zajęciach wzięli uczniowie klas wojskowych i policyjnych.

Pani radca prawny w przystępny sposób przedstawiła uczniom strukturę wymiaru sprawiedliwości, specyfikę zawodów prawniczych oraz interesujące przykłady z praktyki zawodowej.

Młodzież chętnie uczestniczyła w spotkaniu, zadając pytania i rozpatrując zapropopnowane przez Panią Joannę Jańczy przypadki prawne.

Skip to content