102 rocznica Bitwy Limanowskiej

Z okazji 102.rocznicy BITWY LIMANOWSKIEJ, która przypada w grudniu odbyły się na Jabłońcu uroczyste obchody, na które przyjechała delegacja z Węgier z Albertem Muhrem wnukiem Othmara Muhra na czele oraz grupa Huzarów z Székesfehérváru ze Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok”.
Członkowie tymbarskiego Strzelca, którzy są uczniami klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku pełnili uroczystą wartę. Delegacja w składzie st. sierż. ZS Stanisław Opach, strzelec ZS Natalia Skupień oraz strzelec ZS Michał Luraniec zapaliła i złożyła znicz na pomniku pułkownika Othmara Muhra. Po uroczystościach delegacja tymbarskiego Strzelca uczestniczyła w projekcji filmu „Nieśmiertelni – Bitwa pod Limanową 1914″. Premiera filmu odbyła się w Budapeszcie 29 listopada br. Jest to film dokumentalny, przedstawiający początkowe lata I Wojny Światowej z punktu widzenia 9-go Regimentu Huzarów Cesarsko Królewskiej Armii Austro-Węgier. Huzarzy z Miasta Sopron wyruszyli w roku 1914 na front wschodni do Galicji. Film dokumentalny oparty jest na historii huzara Janos’a Ujhegyj’a i dowódcy Ottmar’a Muhr’a, który zginął pod Limanową. Poza oryginalnymi miejscami pokazanymi w filmie takimi jak Limanowa i Kraków, Wojskowe Studio Filmowe „Zrinyi” wykorzystało rekonstruktorów tradycji wojskowych i aktorów po to, aby stworzyć najbardziej autentyczne i pełne impresji sceny.