Odpowiedzialność za życie i wybory – spotkanie z psychologiem MORD

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Haliną Gwiżdż – psychologiem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Nowego Sącza.

Podczas spotkania naszej młodzieży zostały przedstawione zagadnienia związane z psychologicznymi aspektami kierowców, którzy spowodowali wypadki drogowe, kierowali w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środków odurzających czy psychotropowych.

Wielki przywilej bycia kierowcą narzuca na te osoby- kierowców szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowych, tym kołowym jak również pieszym. Niestety ignorancja zasad i przepisów z zakresu prawa drogowego, również agresja , chamstwo, udowadnianie , iż ma się lepszy samochód powoduje, że Polska jest na niechlubnym miejscu w Europie pod względem wypadków drogowych. Mając to na uwadze warto poznać i stosować się do

“Dekalogu myślącego kierowcy” :

• Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy.
• Nie utrudniaj życia innym kierowcom.
• Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi.
• Nie pouczaj innych.
• Droga to nie sala sądowa – nie musisz nikomu niczego udowadniać.
• Ustąp innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie.
Wolisz mieć rację czy cały samochód?
• Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą.
• Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów.
• Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj.
• Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.

Skip to content