Ćwiczenia taktyczno-bojowe w Tymbarku

“7 listopopada około godziny 16:30 dyżurny SKKP w Limanowej otrzymuje zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego , który uszkodził główny zawór instalacji gazu ziemnego przy ZS im. KEN w Tymbarku, a następnie uderzył w drzewo zapalając się. W wyniku zdarzenia w pojeździe uwięzione są dwie osoby, doszło także do rozszczelnienia instalacji gazowej w budynku szkoły czego efektem był wybuch i pożar. Wewnątrz budynku mogą znajdować się osoby poszkodowane” – to scenariusz ćwiczeń gminnych służb ratowniczych w Tymbarku, opracowany przez kpt Tomasza Kaptura z tymbarskiej OSP.
Zadaniem jednostek OSP z Tymbarku, Podłopienia, Zawadki i Piekiełka było:
– zabezpieczenie terenu prowadzonych działań poprzez pachołki oraz taśmę ostrzegawczą,
– wyznaczenie priorytetów w zakresie ewakuacji poszkodowanych oraz udzielania im kwalifikowanej pierwszej pomocy,
– zabezpieczenie wycieku gazu,
– zadbanie o odpowiednie zaopatrzenie wodne w przypadku ewentualnego pożaru.
– wyznaczenie i prawidłowe zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR w porze nocnej na stadionie Klubu Sportowego „ Tymbark „
Do udziału w ćwiczeniach zaproszono młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku w tym członków organizacji proobronnej „Strzelec”. Zadaniem młodzieży była pozoracja poszkodowanych , rozwinięcie punktu pomocy przedmedycznej oraz pomoc w rozwinięciu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR. Plutonem dowodziła sekcyjna ZS Aneta Pawlikowska, uczennica klasy wojskowej.

Celem tegorocznych ćwiczeń było:
• doskonalenie umiejętności ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego oraz jednostek OSP z poza systemu w zakresie: prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, udzielania KPP , wyznaczania lądowiska i przyjęcia LPR w porze nocnej.
• sprawdzenie stanu dróg dojazdowych dla służb ratowniczych do terenu należącego do Zespołu Szkół im. KEN.
• sprawdzenie systemu łączności i alarmowania.
• doskonalenie współpracy w zakresie właściwego rozpoznania oraz określenie priorytetów działań przez Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego,
• doskonalenie współpracy członków OSP z terenu Gminy Tymbark i innych jednostek organizacyjnych w tym uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN oraz młodzieży z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku.
• sprawdzenie posiadanego sprzętu i jego przydatności do działań,

Tego typu ćwiczenia są doskonałą formą podsumowującą prowadzone szkolenia w jednostkach OSP oraz współpracy pomiędzy służbami i organizacjami działającymi na terenie gminy – mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, szef gminnego zespołu zarządzania kryzysowego podziękował wszystkim uczestnikom ćwiczeń za profesjonalizm w prowadzeniu działań ratowniczych, troskę o bezpieczeństwo mieszkańców gminy i zaangażowanie młodzieży klas mundurowych i tymbarskiego Strzelca w działaniach ratowniczych.

Skip to content