Niedzica 2016 – obóz klas wojskowych

W dniach 19 – 22 października uczniowie klas drugich wojskowych odbyli swoje kolejne szkolenie terenowe w Niedzicy. To już czwarty obóz klasy wojskowej, ze względu na swoją zwiększoną trudność, wymagający od uczniów zaangażowania i przygotowania. Zajęcia prowadzili instruktorzy 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie. Obóz ten był oparty o bazę mieszkalną Wojskowego Domu Wypoczynkowego w Niedzicy.
Zajęcia taktyczne prowadzone były w terenie leśnym i pagórkowatym. Zajęcia linowe prowadzone były na obiektach zapory wodnej w Niedzicy oraz na terenie bazy noclegowej. Ponadto prowadzone były zajęcia saperskie i z zakresu łączności. 

Uczniowie zwiedzili zaporę wodną w Niedzicy a także udali się na wycieczkę pieszą w rejonie Trzech Koron.

Dodatkowo uczniowie wzięli udział w zajęciach z geografii. W części teoretycznej poznali historię rozwoju pasterstwa na terenie Pienin a także geologię Pienin. Dowiedzieli się również o przyczynach i celach założenia w 1932 roku Pienińskiego Parku Narodowego.

W części praktycznej uczniowie odbyli wycieczkę na trasie: Krościenko przez Przełęcz Boguchwała na najbardziej widokowy punkt Pienin, czyli Trzy Korony, a dokładnie szczyt Okrąglica na wyskości 982 m.n.p.m.  Kolejnym punktem była Zamkowa Góra, na której pozostały ruiny zamku Świętej Kingi. Celem wycieczki było poznanie rzeźby terenu i osobliwości skalnych Pienin oraz wpływu działalności Świętej Kingi w tym terenie.

Kolejny, a zarazem ostatni obóz dla tych klas będzie miał miejsce w maju 2017 roku. Będzie on stanowił podsumowanie i zakończenie edukacji wojskowej.

Kadrę obozu stanowili: płk Jan Dominik, mgr Bogumiła Sułkowska, mgr Grzegorz Dziadoń oraz mgr Michał Miśkowiec.