Maszerowali szlakiem legionów

Pomimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych ponad 80 osób wzięło udział w dwudniowym XXIII Rajdzie Górskim “Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej”.

Młodzież pokonała trasę: pierwszy dzień Słopnice – góra Mogielica – Jurków. W Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowie przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.

W drugim dniu młodzież pokonała trasę z Jurkowa przez Chyszówki – górę Łopień do Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej ZS im. KEN rozegrany został turniej strzelecki.

W grupie szkół gimnazjalnych zwyciężyła Oliwia Zwierczyk, miejsce drugie zajęła Aleksandra Odziomek, miejsce trzecie Łukasz Piętoń wszyscy z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych celnym okiem popisała się Ewelina Mieszaniec z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku , miejsce drugie zajęła Patrycja Pęcek z tymbarskiego Strzelca, trzecie Maciej Banach również z organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku.

Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron, drugie miejsce zajął Ireneusz Piszczek, trzecie Krzysztof Przechrzta. W konkursie kronik rajdowych w grupie szkół gimnazjalnych zwyciężyła Kronika Gimnazjum Samorządowego w Tymbark, a w grupie szkół średnich kronika z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej.

Głównym celem tegorocznego rajdu było uczczenie pamięci legionistów walczących i poległych na terenie ziemi limanowskiej, popularyzacja turystyki i krajoznawstwa Beskidu Wyspowego oraz patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Działania wojenne okresu pierwszej wojny światowej młodzieży przybliżył Ireneusz Piszczek z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Limanowej.

Nagrody zwycięzcom wręczali wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek i dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, a ich fundatorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS “Strzelec” OSW w Tymbarku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Skip to content