Rajd i spotkanie z Zofią Posmysz

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku, odbyło się spotkanie z Panią Zofią Posmysz, pisarką, dziennikarką, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Razem z Panią Posmysz przybyli – Pani Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Pan Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek, Jolanta Dunikowska – Wszołek dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, Stanisław Wcisło-emerytowany nauczyciel i działacz społeczny, Józef Drożdż członek zarządu GS w Tymbarku, Tomasz Zieliński dyrektor Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, Ewa Skrzekut kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku, kadra dowódcza tymbarskiego Strzelca oraz nauczyciele z placówek oświatowych z terenu gminy Tymbark z młodzieżą biorącą udział w „I Rajdzie Górskim im. kpt Tadeusza Paolone”.
Pani Zofia opowiadała o swoich przeżyciach w obozie koncentracyjnym, o spotkaniu z kapitanem Tadeuszem Paolone, o medaliku, jaki od niego otrzymała i który nosi do dnia dzisiejszego. Odpowiadała także na pytania zadawane przez młodzież. Pani Posmysz opowiadała również o okolicznościach spotkania z kapitanem Paolone, który w obozie w Auschwitz miał ją uczyć więziennej buchalterii, ponieważ pracowała w obozowej kuchni. Wspominała również moment śmierci Tadeusza Paolone i jego ostatnie niezwykłe słowa: „Niech żyje wolna, niep….” – ostatnie słowo zostało przestrzelone kulą esesmana.

W trakcie imprezy zwycięzcy rajdu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez: Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, MOT Kraków i MON. Nagrody wręczali wójt Paweł Ptaszek i Pani Zofia Posmysz. Dla wszystkich uczestników rajdu pączki oraz soki ufundowali: GS w Tymbarki i Firma Tymbark MWS.

Wyniki Konkursu:
I. Szkoły podstawowe: 1. Emilia Grochmal – SP Tymbark, 2.Tomasz Zwierczyk – SP Tymbark, 3.Klaudiusz Dyląg – SP Tymbark, 4. Michał Wiewiórka – SP Tymbark, 5. Tomasz Bałdo – SP Piekiełko.
II. Gimnazja: 1. Jakub Natanek , 2. Wojciech Dyląg, 3. Szymon Jurek – wszyscy z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku.
III. Szkoły ponadgimnazjalne: 1. Julia Wagner – „Strzelec” Tymbark, 2. Justyna Pytel – „Strzelec” Tymbark, 3. Klaudia Stanaszek – ZS im. KEN, 4. Rafał Steczkiewicz –Zs im.  KEN, 5. Adam Pradziad – ZS im. KEN.


Organizatorami spotkania byli: wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek , Jolanta Dunikowska – Wszołek , dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, Gminna Biblioteka Publiczna w Tymbarku , Pan Stanisław Wcisło i Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku.

To wzruszające spotkanie na długo pozostanie w sercach dzieci i młodzieży, dla których była to doskonała lekcja historii.

Skip to content