Kierat dla odważnych

Już po raz trzeci zorganizowana drużyna uczniów klas wojskowych ZS im. KEN w Tymbarku wzięła udział w ekstremalnym wyzwaniu – XIII Międzynarodowym Ekstremalnym Maratonie Pieszym Kierat 2016 na dystansie 100 km.

Szkołę reprezentowali: uczniowie klas pierwszych – Aneta Pawlikowska i Adam Pradziad, uczniowie klas drugich – Patryk Tomasiak, Michał Horoba, Sławomir Faron i Wojciech Markowicz. Do uczniów dołączyli stali uczestnicy Kieratu, tegoroczni maturzyści – Wojciech Gembacz, Damian Smoleń. Dołączył do nich Arkadiusz Patyrak, który uczestniczył w Kieracie po raz pierwszy. Aneta Pawlikowska jest pierwszą dziewczyną z naszej szkoły, która odważyła się wystartować i pokonać własne słabości. Maraton był ogromnie wyczerpujący, kilku uczniów z klas drugich uległo kontuzji i musieli zakończyć swoje zmagania. Na wyróżnienie zasługują uczniowie klasy pierwszej, którzy wytrwali do końca i mimo iż mieli szansę ukończyć Kierat podjęli decyzję o udzieleniu pomocy koledze, co skutkowało rezygnacją z dalszej walki (do mety zostało im 13 km).
Organizatorem maratonu byli: Biuro Turystyczne “LimaTur” , Burmistrz Miasta Limanowa – Pan mgr inż. Władysław Bieda, Limanowski Dom Kultury, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Sekcja Operacyjna Limanowa, Zespół Szkół Samorządowych nr 1
w Limanowej przy współpracy Jednostki Strzeleckiej Nr 2007 ZS “Strzelec” OSW
w Tymbarku, Urzędu Gminy w Słopnicach i Zespołu Szkół Ogólnokształcących
i Zawodowych w Limanowej im. ks. prof. Józefa Tischnera
Na starcie MEMP Kierat 2016 stanęło 604 zawodników, do mety dotarło 324, czyli ok. 54% startujących. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy – sympatyków maratonu.
Trasa tegorocznego maratonu skierowana była na północ i zachód od Limanowej. Z parku miejskiego pokierowano zawodników do Sowlin, skąd wyruszyli na szczyt góry Paproć. Następnie trasa skierowana była przez Piekiełko do podnóża góry Kostrza, skąd zawodnicy udali się w kierunku skały Żółw na górze Grodziec. Potem musieli przedostać się na drugi brzeg rzeki Tarnawki, aby dotrzeć do XIX-wiecznego dworku w Bojańczycach, gdzie mogli uzupełnić zapasy wody. Kolejne punkty zlokalizowane były w paśmie Cietnia w pobliżu Cubiej Góry i w paśmie Glichowca. Półmetek znajdował się w pięknie położonym Ośrodku Kamiennika i Łysiny. Wypoczynkowym “Pod Kamiennikiem” otoczonym górami masywów Grzbiet tej góry trzeba było pokonać, aby dostać się do punktu na polanie Weszkówka. Kolejny punkt położony był na przeciwległym stoku góry Lubomir. Stąd przez Wiśniową należało przemieścić się w okolice Szczyrzyca kolejny raz przekraczając pasmo Cietnia. Dalej czekał zawodników długi marsz przez Skrzydlną i mordercze podejście pod szczyt Śnieżnicy. Następnie równie długi odcinek na polanę pod Łopieniem. Był to jeden z trudniejszych do znalezienia punktów, bo w podszczytowych partiach Łopienia łąk i hal jest sporo. Ostatni punkt zlokalizowany na stoku góry Świerczek w Słopnicach.
Maraton kończył długi i monotonny powrót drogą asfaltową ze Słopnic do Limanowej.
O godzinie 6:08 na metę XIII MEMP Kierat 2016 wbiegł Krzysztof Dołęgowski (Bielsko-Biała). Jako drugi o godzinie 6:49 przekroczył linię mety Michał Jędroszkowiak (Książ Wielkopolski), a jako trzeci o godzinie 8:06 Maciej Dubaj (Kraków).

Wyniki
Kategoria mężczyzn:
I miejsce – Krzysztof Dołęgowski (12:08)
II miejsce – Michał Jędroszkowiak (12:49)
III miejsce – Michał Dubaj (14:06)

Kategoria kobiet:
I miejsce – Katarzyna Lachor (19:05, była uczennica klasy wojskowej w ZS im. KEN w Tymbarku)
II miejsce – Magda Horova (19:38)
III miejsce – Joanna Kłapacz (21:18)
W niedzielę w Limanowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji Międzynarodowego Kieratu. Poza zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, w sali LDK pojawili się zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy maratonu. Nie wszyscy spośród zawodników wzięli udział w uroczystym wręczeniu nagród – część z nich w sobotę odebrała trofea i wróciła do swoich domów.

Skip to content