Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Dnia 29 lutego 2016 roku w tymbarskiej Bibliotece Publicznej, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodziliśmy gminne uroczystości związane z tym wydarzeniem. W wypełnionej po brzegi sali, zgromadzona licznie młodzież szkół podstawowych i gimnazjów oraz ZS im. KEN w Tymbarku, wysłuchała ciekawej lekcji historii, której głównym bohaterem był Rotmistrz Witold Pilecki.
Z racji tego, że gminne obchody narodowego święta objęte zostały patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ‒ Andrzeja Dudy, sekcyjny ZS Strzelec OSW w Tymbarku ‒ Kacper Kordeczka odczytał list, który Pan Prezydent skierował do wszystkich przybyłych na spotkanie.
Następnie Wójt Gminy Tymbark ‒ Paweł Ptaszek, powitał przybyłych gości: Proboszcza Parafii Tymbark ‒ ks. Edwarda Nylca wraz z siostrami zakonnymi i księżmi z tymbarskiej parafii, Starostę Limanowskiego – Jana Puchałę, Przewodniczącą Rady Gminy Tymbark – Zofię Jeż oraz Radnych Gminy Tymbark, pracowników Urzędu Gminy w Tymbarku, dyrektorów placówek oświatowych Gminy Tymbark oraz dzieci i młodzież z tymbarskich szkół. W swoim wystąpieniu Wójt przypomniał krótko jak wielkie znaczenia dla nas Polaków miały czyny bohaterów, którzy niegdyś oddali swoje życie za ojczyznę.
Jako kolejny głos zabrał Starosta Limanowski ‒ Pan Jan Puchała, a następnie ks. Edward Nylec, którzy zgodnie stwierdzili, że historia żołnierzy wyklętych powinna być dla Polaków ważna i kultywowana, a prawda o tych bohaterach przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Głównym punktem poniedziałkowego spotkania była prelekcja jednego z twórców filmu o Witoldzie Pileckim pt. Witold Pilecki śladami mojego taty ‒ Pana Bogdana Wasztyla ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, który przybliżył kulisy powstawania filmu i książki. Podsumowaniem jego wystąpienia był film pt. Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego, którego głównymi bohaterami są muzycy rockowego zespołu Forteca, tworzącego muzykę o wątku patriotycznym.
Podczas spotkania rozstrzygnięto także gminny konkurs historyczny pod hasłem Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie, a zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczył Wójt Gminy Tymbark – Paweł Ptaszek.
Laureaci gminnego konkursu historycznego
Szkoły Podstawowe:
Bartłomiej Kurek ‒ SP Zawadka
Kinga Bokowy ‒ SP Zawadka
Julia Dziadoń ‒ SP Zawadka
Franciszek Pyrć ‒ SP Tymbark
Urszula Czyrek ‒ SP Tymbark
Edyta Puchała ‒ SP Podłopień
Emilia Górka ‒ SP Tymbark

Szkoły Gimnazjalne:
Aleksandra Trojanowska ‒ Gm. Tymbark
Mirosław Smoroński ‒ Gm. Piekiełko
Małgorzata Wagner ‒ Gm. Tymbark
Maryla Trzaska ‒ Gm. Tymbark
Weronika Pala ‒ Gm. Tymbark

Szkoły Ponadgimnazjalne:
Julia Wagner ‒Strzelec Tymbark
Faustyna Rybka
Kamila Faron
Magdalena Rapacz
Anna Faltyn ‒ wszyscy uczniowie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku

Ponadto wyróżnienia otrzymało piętnastu uczniów ze szkół gimnazjalnych w Tymbarku i Piekiełku.
Fundatorami nagród książkowych dla wszystkich uczestników konkursu byli: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie i Firma Fakro z Nowego Sącza.

Kinga Urbańska, Robert Nowak

Skip to content