Strzelcy na szlaku historycznym

Młodzież z JS “Strzelec 2007” klas mundurowych Zespołu Szkół w Tymbarku w ramach ćwiczeń w terenie przemierzyła szlak “Ścieżki Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej” wyznaczonej w Słopnicach i Tymbarku. Przechodząc trasę, można dokładniej poznać miejsca konspiracji, sposoby prowadzonych wówczas walk a przede wszystkim, sylwetki żołnierzy walczących na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego w okresie II Wojny Światowej. Trasa ścieżki przebiega w rejonie Cichonia, Dzielca, Mogielicy, Łopienia, Zęzowa, Paproci i Tymbarku. Podążając szlakami partyzantów, przechodzi się w dużej mierze leśnymi i polnymi drogami. Po tych samych ścieżkach 70 lat temu chodzili żołnierze Armii Krajowej, na tych terenach walczyli o wolność z hitlerowskim okupantem. Jest to więc upamiętnienie miejsc działalności konspiracyjnej, utrwalenie pamięci o partyzantach – leśnikach Ziemi Limanowskiej, oraz ofiarach poniesionych przez ludność cywilną z rąk okupanta niemieckiego. Cała trasa wycieczki absorbowała każdego uczestnika, a jeszcze jesienna pogoda dodawała sił na tej wyjątkowej historycznej trasie.

Skip to content