Niech żyje Polska Niepodległa

Tradycją naszej szkoły jest udział Uczniów i Nauczycieli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Aktywne zaangażowanie się w przeżywanie uroczystości patriotycznych jest świadectwem szacunku do Ojczyzny i dumy z bycia Polakiem. Podczas każdej z tych uroczystości młodzież wraz z wychowawcami uczestniczy we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Ta postawa jest wyrazem odpowiedzialności za wychowanie przyszłego pokolenia Polaków, uczących się i pracujących dla dobra kraju.
Dnia 9 listopada delegacja szkoły złożona z uczniów klasy pierwszej wojskowej uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości w Łososinie Górnej. Pani Dyrektor Jolanta Dunikowska- Wszołek w asyście uczniów złożyła wieniec pod Pomnikiem Legionistów. Pomnik ten upamiętnia patriotyczną postawę Legionistów z Limanowszczyzny inż. Józefa Marka, Stanisława Odziomka i inż. Jana Drożdża, którzy byli żołnierzami Marszałka Piłsudskiego i wraz z nim wyruszyli z Krakowskich Oleandrów w 1914 roku aby walczyć o wolną Polskę. Pomnik wzniesiony został w 1934 roku. W 2001 roku w cokół pomnika uroczyście wmurowano symboliczne urny z ziemią przywiezioną z Katynia, Monte Cassino oraz Cmentarza Orląt Lwowskich.
Dnia 11 listopada uczniowie naszej szkoły świętowali Odzyskanie Niepodległości na Chyszówkach i w Tymbarku. Uroczystość na Chyszówkach, na Przełęczy Edwarda Rydza – Śmigłego, zgromadziła licznie mieszkańców Ziemi Limanowskiej. Na przełęczy znajduje się krzyż postawiony w 1928 roku oraz kamienny obelisk z 1938 roku, postawiony na pamiątkę walk Legionów Polskich w 1914 roku, dowodzonych przez Edwarda Rydza – Śmigłego.
Apel Poległych w trakcie tej wyjątkowej uroczystości przeprowadził Mateusz Jopek , uczeń klasy o profilu wojskowym. Uczniowie klasy wojskowej pełnili honorową wartę przy pomnikach.
Podczas uroczystości na płycie Tymbarskiego Rynku odzyskanie niepodległości świętowali uczniowie klas pierwszych. Strzelcy przeprowadzili Apel Poległych i złożyli z wójtem gminy Tymbark Panem Pawłem Ptaszkiem wieniec pod pomnikiem Orląt Lwowskich.

Skip to content