XXII Rajd szlakiem walk legionów

W dniach 8-10 października młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych wzięła udział w XXII Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej”. Uczestnicy pokonali trasę: Limanowa- Jabłoniec- Golców- Cichoń- Słopnice. W Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.


W drugim dniu rajdu uczniowie przeszli trasę ze Słopnic Górnych przez Dzielec- Podmogielicę – Zaświersze – Tymbark. Miejscem docelowym wędrówki był Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Anna Kokot z Gimnazjum nr 4 w Limanowej, a grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Patryk Tomasiak Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku – członek tymbarskiego Strzelca. Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron z ZSTiO w Limanowej.

W ostatecznej rywalizacji, czyli konkursie kronik rajdowych zwyciężyła drużyna „Wędrowców z Mechanika” – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku, oraz drużyna Gimnazjum nr 4 w Limanowej. Na specjalną pochwałę zasługuje drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku za wytrwałość i ducha walki na całej trasie.

Na trasie rajdu młodzież odwiedziła także cmentarze wojenne z okresu I Wojny Światowej, nr 368 na Jabłońcu, nr 369 na Golcowie i nr 365 w Tymbarku. Odwiedzane miejsca pomogły młodzieży w przybliżeniu zarysu historycznego przebiegu I Wojny Światowej a także działań Legionów Polskich u boku armii austro-węgierskiej a szczególnie na Ziemi Limanowskiej.

W zakończeniu rajdu udział wzięli: dyrektor Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, oraz wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek wręczając wspólnie puchary i nagrody zwycięzcom.
Puchary i nagrody ufundowali: Urząd Gminy w Tymbarku, IPN w Krakowie oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Skip to content