Bezpieczeństwo publiczne w terenie

21 października klasy pierwsze a i c miały możliwość uczestniczenia w lekcji historii w terenie: zwiedziły pięknie usytuowany zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, który jest jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Podążając za przewodnikiem uczniowie mogli podziwiać we wnętrzach zamku m.in. barokowe portale, dekoracje oraz polichromie.
Kolejne zajęcia , tym razem z bezpieczeństwa publicznego, odbyły się już na terenie Zakładu Karnego, który jest położony nieopodal zamku. Zakład Karny w Nowym Wiśniczu jest zakładem zamkniętym dla recydywistów. Najpierw uczniowie zostali zapoznani z bogatą historią tegoż więzienia (początkowo był to Klasztor Karmelitów Bosych), następnie mogli zobaczyć m.in. celę więzienną, kaplicę, spacerniak, salę widzeń. W czasie prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez jednego z wychowawców pracujących na terenie więzienia, mogli bliżej przyjrzeć się pracy w służbie więziennej oraz poznać dzień z życia osadzonego w zakładzie karnym. Na koniec tej niezwykłej, i zapadającej na długo w pamięć, lekcji wychowawczej nie obyło się bez licznych pytań ze strony uczniów do prowadzącego zajęcia. Dowód na to, iż zajęcia -poza budynkiem szkoły – spełniły swoją rolę.