Święto spadochroniarzy

Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej dnia 25 września 2015 roku rozpoczęło się uroczystą zbiórką, na którą przybyli przedstawiciele władz lokalnych, dowódcy krakowskich jednostek wojskowych i innych służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy i goście z Holandii i Wielkiej Brytanii.
Szczególnym momentem uroczystości było przekazanie na ręce generała brygady Adama Joksa przez Arno Baltussena z działającej w Holandii Fundacji Driel-Polen wystawy fotograficznej upamiętniającej generała Stanisława Sosabowskiego i spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Została ona zakupiona w połowie lat dziewięćdziesiątych przez Corę Baltussen nazywaną przez spadochroniarzy Sosabowskiego “matką brygady” z przeznaczeniem aby przekazać ją do Polski. Fotografie te uzupełnią kolekcję zbiorów w muzeum 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W czasie uroczystości za zaangażowanie i poświecenie w wykonywaniu swoich obowiązków wyróżnionych zostało kilkudziesięciu spadochroniarzy. Wręczone zostały między innymi Medale za Zasługi dla Obronności Kraju oraz odznaki pamiątkowe 6 Brygady Powietrznodesantowej. Dowódca nagrodził także najlepsze drużyny zakończonych dzień wcześniej Międzynarodowych Zawodów im. generała Mariana Zdrzałki. Rywalizowało w nich dziesięć drużyn z Czech, Kanady, Niemiec i Polski. W tym roku zwyciężyli spadochroniarze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego. W chwilę później odznaki skoczka z rąk generała brygady Adama Joksa odebrali żołnierze zagraniczni, którzy w czasie zawodów wykonywali skoki spadochronowe. Tradycyjnie już tę część obchodów święta zakończyła defilada pododdziałów.
Tuż po zakończeniu oficjalnej części obchodów wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjny spadochroniarski piknik. Tam przy dźwiękach muzyki granej przez Zespół Estradowy 6BPD „Czasza” i zaproszonych zespołów artystycznych można było poznać sprzęt i uzbrojenie wykorzystywane przez spadochroniarzy a także spróbować wojskowej grochówki.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z nauczycielami. Jesteśmy wdzięczni Dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej za zaproszenie i umożliwienie nam udziału w tym podniosłym i jakże pięknym wydarzeniu.

Skip to content