Obchody 76 rocznicy agresji ZSSR na Polskę i Dzień Sybiraka w Krakowie

Uroczystość patriotyczno-religijna rozpoczęła się na Cmentarzu Rakowickim przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu modlitwą za poległych – wszystkie Ofiary sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu, oddaniem hołdu bohaterom tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie po uroczystej Mszy św. w Bazylice Mariackiej uczestnicy uroczystości wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, Orkiestrą Wojskową i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicą Grodzką na Plac im. Ojca Gen. Adama Studzińskiego, przed Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru, gdzie odbyły się główne uroczystości: Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców. Podczas uroczystości przed Krzyżem Katyńskim przemawiał także – składając osobiste świadectwo – kapitan Włodzimierz Wolny, jeden z ostatnich żyjących obrońców Lwowa z 1939 roku.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, rodzin Sybiraków, instytucji kultury oraz liczne reprezentacje małopolskich szkół.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z Panem płk Janem Dominikiem.

Skip to content